Jest zgoda na więcej żołnierzy

afryka.org Wiadomości Jest zgoda na więcej żołnierzy

Sudan zgodził się na przysłanie do objętego konfliktem regionu Dar Fur połączonych sił pokojowych Unii Afrykańskiej (UA) i ONZ. Dotychczas Chartum nie chciał słyszeć o innym niż afrykańskim kontyngencie. Oznacza to, że w rejonie Dar Furu pojawi się do 19 tysięcy żołnierzy, którzy maja przywrócić pokój na zachodzie Sudanu.

Teraz Rada Bezpieczeństwa ONZ musi zatwierdzić wysłanie sił pokojowych do Sudanu. Jednak większość żołnierzy będzie pochodzić z Afryki.

Decyzję rządu w Chartumie ogłosił przewodniczący sudańskiej delegacji rządowej Mutrif Siddig. Oprócz żołnierzy w rejonie konfliktu znajdzie się także 3 tysiące policjantów. Pomogą oni w zapewnieniu bezpieczeństwa w Dar Furze.

Siły pokojowe mają być dowodzone przez UA. ONZ będzie udzielał jedynie wsparcia. Dotychczas UA musiała radzić sobie sama z utrzymaniem niewielkiego kontyngentu w Dar Furze.

Wojna w Dar Fur trwa od czterech lat. W 2003 roku za broń chwycili nie arabscy mieszkańcy regionu. W odpowiedzi Chartum wystawił przeciwko nim arabską milicję nazywaną Janjaweed. Miała ona stłumić rewoltę, ale doprowadziła do powstania największego kryzysu humanitarnego w ciągu ostatniej dekady.

(ps)

 Dokument bez tytułu