Jedność, Pokój, Sprawiedliwość – krótko o fladze Gwinei Równikowej

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Jedność, Pokój, Sprawiedliwość – krótko o fladze Gwinei Równikowej

Pomimo, że Gwinea Równikowa uzyskała niepodległość w 1968 roku, to obecna flaga powstała dopiero w 1979 roku. Jej każdy kolor i element wiążą się z symbolami, nieodłącznie kojarzonymi z tym krajem.

Głównymi barwami flagi są zielony, biały i czerwony (pasy) oraz niebieski (trójkąt). Zielony symbolizuje lasy tropikalne porastające Gwineę. Niebieski to morze, które łączy wyspy z Rio Muni, częścią Gwinei Równikowej, zlokalizowaną na kontynencie afrykańskim. Biały oznacza pokój. Czerwony upamiętnia okres walki o niepodległość.

W środku flagi, na białym pasie, znalazło się godło Gwinei Równikowej. Jest na nim drzewo, nad którym usytuowano sześć żółtych gwiazd, symbolizujących pięć wysp i Rio Muni, czyli wszystkie części Gwinei. Pod godłem umieszczone jest hasło UNIDAD PAZ JUSTICIA – Jedność, Pokój, Sprawiedliwość.

Pozostaje sprawą dyskusyjną, jak to się ma do sytuacji panującej w Gwinei, a tym bardziej w okresie rządów Francisco Maciasa Nguema, ale historia pokazuje, że takich sprzeczności nie brakuje pod żadną szerokością geograficzną.

(kofi)

 Dokument bez tytułu