Jammeh łaskawy

afryka.org Wiadomości Jammeh łaskawy

Władze Gambii postanowiły zwolnić z więzienia pięć osób oskarżonych o przygotowanie zamachu stanu. Za kraty trafili w ubiegłym roku. Wśród niedoszłych zamachowców, których objął akt łaski, znalazł się również były szef sztabu Vincent Jatta.

Oprócz Jatta byli to dwaj funkcjonariusze wywiadu oraz dwóch policjantów. Cała piątka otrzymała ułaskawienie od prezydenta Yahya Jammeh.

Paradoks całej sytuacji polega na tym, że Jammeh doszedł do władzy na drodze zamachu stanu w 1994 roku. Teraz sam musi zapobiegać próbom zbrojnego przewrotu.

W związku z podejrzeniami o udział w zamachu polecił aresztować aż 70 osób. W kwietniu br. Sąd wydał pierwsze wyroki w ich sprawie. Dziesięciu oficerów zostało skazanych na karę od 10 lat do dożywotniego pozbawienia wolności. Dlatego uwolniona piątka może mówić o dużym szczęściu.

Organizacje obrony praw człowieka twierdzą, że Jammeh nie ma żadnych dowodów przeciwko zamachowcom. Nie było też żadnych planów zamachu stanu, który jest raczej wymysłem gambijskiego prezydenta.

(wum)

 Dokument bez tytułu