Jak statua wolności

afryka.org Wiadomości Jak statua wolności

Abdoulaye Wade, prezydent Senegalu mówi już jak jego libijski odpowiednik, Muammar Kadafi, wzywając do utworzenia Stanów Zjednoczonych Afryki. Wade zrobił jednak coś więcej niż Kadafi.

W Senegalu stanęła bowiem Statua Odrodzenia Afryki, która ma być afrykańskim odpowiednikiem pomnika z Nowego Jorku. Pomnik jest gigantyczny, został wybudowany przez Koreę Północną i jest wyższy niż amerykańska Statua Wolności.

Odsłonięcie pomnika nie było przypadkowe. Ma związek z obchodzonym właśnie świętem niepodległości Senegalu. W uroczystym odsłonięciu wzięło udział 19 afrykańskich przywódców. Wade mówił im o potrzebie powołania Stanów Zjednoczonych Afryki, super-państwa przypominającego USA lub Unię Europejską. Tylko w ten sposób Afryka poradzi ze swoimi problemami – twierdzi Wade. – W czasach globalizacji, Afryce potrzebna jest polityczna integracja.

Z pomysłem budowy statuy nie zgodziła się część Senegalczyków. Argumentami przeciwko jej budowie były koszty i wątpliwy sens stawiania tak monumentalnych budowli. Mimo to Wade zrealizował i ten pomysł, za co pochwalili go niektórzy afrykańscy politycy. A jak będzie ze zjednoczeniem Afryki? Czy uda się dotrzymać terminu postulowanego zjednoczenia na 2025 rok i zjednoczyć kontynent afrykański?

lumi

 Dokument bez tytułu