Jak RPA przygotowuje się do mundialu?

afryka.org Wiadomości Sport Jak RPA przygotowuje się do mundialu?

Rząd Republiki Południowej Afryki chce wykorzystać Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010 do przeprowadzenia rewolucyjnych zmian w zakresie: publicznej komunikacji miejskiej, infrastruktury drogowej, przebudowy i rozbudowy lotnisk międzynarodowych i krajowych, transportu kolejowego oraz ogólnego bezpieczeństwa.

Ogromna część inwestycji jest skierowana do miast będących gospodarzami mistrzostw świata oraz na transport gości wzdłuż i w poprzek kraju. Ministerstwo Transportu przygotowuje: 2035 autobusów o zwykłym I podwyższonym standardzie, 60 zestawów pociągowych, 1000 autokarów, 1400 luksusowych autokarów, które po mistrzostwach będą wykorzystane przez miejscowe społeczności. Rząd zapewnia ze w 2010 roku, w godzinach szczytu, pociągi będą kursowały co 5 min. Kolej będzie funkcjonować 14 do 16 godzin na dobę.

Transport lotniczy: Republika Południowej Afryki posiada solidną infrastrukturę transportu lotniczego. Południowoafrykańskie Przedsiębiorstwo Lotnisk, inwestuje 19, 5 miliarda Randów w rozbudowę infrastruktury lotniskowej do dostosowania jej do spodziewanych potrzeb gwałtownego wzrostu ruchu lotniczego w roku 2010.

Gautrain to 80 km (częściowo podziemny) odcinek szybkiej kolei miejskiej w prowincji Gauteng, która połączy Johannesburg, Pretorie (metropolie Tshwane) i Międzynarodowy Port Lotniczy OR Tambo. Koszt tej inwestycji to 3, 8 miliarda, USD. Przewiduje się ze w 2010 roku będzie przewoził 135 tyś pasażerów dziennie. Pociąg będzie poruszał się z szybkością do 180 km/h.

Zintegrowany elektroniczny system biletowy będzie polegał na tym, że każdy kibic będzie potrzebował tylko jednego bilet docelowego, który będzie upoważniał go do wejścia na mecz jak również do korzystanie z komunikacji publicznej.

Bezpieczeństwo: Rząd Południowej Afryki zapewnia kibiców, którzy przyjadą na Mistrzostwa Świata w 2010 roku o ich bezpieczeństwie. Najwyższej, jakości sprzęt: 40 helikopterów, 100 samochodów BMW patrolujących autostrady, cztery przenośne centra dowodzenia, 300 ruchomych kamer w ciągłym użyciu, które będą przekazywać obraz na żywo z samolotów i innych miejsc. Południowo-afrykańskie siły policyjne (SAPS) wydadzą 640 milionów Randów, aby zatrudnić dodatkowo 41 tyś. oficerów policji specjalnie w czasie Mistrzostw Świata 2010. Rekrutacja i specjalny trening tych dodatkowych sil już się rozpoczął. Ogólna liczba policjantów wzrośnie o 55 tyś. i będzie liczyć ponad 190 tyś. już w 2009 roku. Ilość policyjnej rezerwy zostanie również podwojona z 45 tyś. do 100 tyś. Liczby te wyraźnie pokazują jak znacznie wzrośnie liczba dobrze wyszkolonych funkcjonariuszy policyjnych. Dodatkowo wszystkie kraje, które będą uczestnikami Mistrzostw Swiata 2010 wyślą swoich, specjalnie przygotowanych oficerów policji do pomocy w sytuacjach wymagających znajomości innych języków i kultur.

Południowa Afryka zorganizuje specjalne posterunki w pobliżu stadionów, na których będą rozgrywane Mistrzostwa Świata 2010, jak również zespoły i sądy zajmujące się sprawami mającymi związek z turniejem, które będą pracowały 24 godz. na dobę i 7 dni w tygodniu. Telefoniczna, wielojęzyczna gorąca linia będzie dostępna dla wszystkich, którzy będą potrzebowali policyjnej lub medycznej pomocy.

Republika Południowej Afryki zgodnie z harmonogramem w dniu 30 czerwca 2008 roku, przedstawiła FIFA całościowy plan bezpieczeństwa w czasie trwania Piłkarskich Mistrzostw Świata 2010.

Janek Królak

Więcej o mundialu przeczytasz w specjalnym serwisie.

 Dokument bez tytułu