Jak przecwidziałać rasizmowi na stadionach?

afryka.org Wiadomości Sport Jak przecwidziałać rasizmowi na stadionach?

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ rozsyła do polskich klubów sportowych poradnik ‘Jak walczyć z rasizmem?’. Zawiera on praktyczne wskazówki, jak eliminować zachowania rasistowskie i ksenofobiczne ze stadionów.

Poradnik został przygotowany przy wsparciu UEFA i sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie – Football Against Racism in Europe (FARE). Poparcie dla inicjatywy wyraziła też Rada Europy, Polski Związek Piłki Nożnej oraz Polskie Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy założone przez Dariusza Dziekanowskiego.

– ‘Wydawnictwo w formie płyty CD opracowaliśmy na podstawie najlepszych europejskich doświadczeń, specjalnie z myślą o polskich klubach. Ma to być skuteczne narzędzie do walki z dyskryminacją, rasizmem i uprzedzeniami. Przedstawiamy dobre pomysły na to, jak promować wielokulturowość w sporcie i na trybunach’ – mówi Jacek Purski, przedstawiciel kampanii ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’.

Poradnik ‘Jak walczyć z rasizmem?’ zawiera informacje na temat tego, czym jest rasizm w sporcie, jakie są jego najczęstsze przejawy oraz co można zrobić, by skutecznie się mu przeciwstawić. Znajdują się w nim rady, zalecenia i wskazówki, które sprawdziły się już w wielu klubach w Europie Zachodniej i w Polsce.

Zestaw rozesłano już do wszystkich klubów Ekstraklasy piłkarskiej. W najbliższym czasie trafi także do klubów z niższych klas rozgrywkowych.

– ‘Musimy bardziej intensywnie eliminować zachowania rasistowskie ze stadionów w ramach przygotowań do EURO 2012. To nasza wspólna odpowiedzialność’ – mówi socjolog kultury dr Rafał Pankowski, koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej powołanego do życia przez Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’, FARE i UEFA.

Kampania ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’ została zainicjowana przez Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ w 1996 roku. Skierowana jest do kibiców, zawodników, trenerów, sędziów, działaczy sportowych i dziennikarzy. Od 2009 roku decyzją UEFA Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ koordynuje specjalne edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz w całym regionie Europy Wschodniej.

Nigdy Więcej

 Dokument bez tytułu