Jak Polacy odkryli Tunezję?

afryka.org Kultura Książki Jak Polacy odkryli Tunezję?

Kiedy Polacy pojawili się po raz pierwszy w Tunezji? Co Potocki robi na Dżerbie? Dowiecie się o tym z książki „Jak Polacy odkrywali Tunezję”.

Książka nie powstałaby, gdyby nie energia, jaką włożyła w jej przygotowanie do druku Dorota Parzyszek, Polka mieszkająca od wielu lat w Tunisie. Autorem książki jest Ryszard Badowski, znany polski dziennikarz w podróży, który jako pierwszy Polak odwiedził wszystkie sześć kontynentów. Do Tunezji przyjeżdżał kilkakrotnie. Jego pierwsza wizyta w tym kraju miała miejsce 50 lat temu. Potem wracał do Tunezji, poszukując polskich tropów. Z tych poszukiwań powstała niezwykle ciekawa książka.

Podróż przez dzieje rozpoczynamy od pierwszych pisanych źródeł na temat obecności Polaków na tunezyjskiej zimy. Wiek XVI i Polacy w szeregach Kawalerów Maltańskich. Potem obieżyświat Potocki, pierwsi polscy podróżnicy, dwudziestolecie międzywojenne i wojna z cyrkiem Skalskiego. Bardzo ciekawą i mało znaną historią okazuje się być ojciec Aleksander Bogdański, polski zakonnik, który w czasie drugiej wojny światowej ukrywał poszukiwanych przez Niemców.

W książce poznamy też powojenne polsko-tunezyjskie historie. Zanim pojawiły się na plażach Tunezji tłumy turystów, odwiedziny w tym kraju miały różny charakter. Niektórzy przyjechali, aby osiedlić się na stałe.

Tą i szereg innych postaci poznamy czytając książkę Badowskiego. Możecie kupić ją już teraz, w naszym fundacyjnym sklepie. Połowa środków uzyskanych ze sprzedaży tej książki w naszym fundacyjnym sklepie trafi na nasza działalność statutową.

Książka składa się z dwóch wersji językowych, polskiej i francuskiej.

p

 Dokument bez tytułu