Jak Etiopia widzi Polskę? (1)

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Jak Etiopia widzi Polskę? (1)

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o grupie etiopskich dziennikarzy, którzy przyjechali do Polski, aby zebrać materiały do cyklu artykułów oraz programów radiowych i telewizyjnych, którym tematem będzie kraj znad Wisły. Czwórka publicystów wróciła już do Etiopii a ich praca przynosi pierwsze owoce.

Dzięki uprzejmości Kirubel Tadesse ze stołecznego The Capital, na łamach Afryka.org będziemy mogli zaprezentować niektóre z artykułów, które od kilku dni ukazują się w Etiopii, a których tematem jest Polska.

Polska przedstawia nową propozycję dwutorowej współpracy

W celu przywrócenia siły dawnym stosunkom, Polska przedstawiła Etiopii nową propozycję współpracy, która niedługo powinna być zatwierdzona przez rządy obydwu krajów.

Począwszy od XVI wieku Polska i Etiopia cieszyły się dość bliskimi relacjami, których apogeum przypada na lata ‘70 i ’80 XX wieku, gdy w obydwu krajach władzę sprawowały komunistyczne rządy. Jednakże od czasu zamknięcia polskiej ambasady w Addis Abebie w 1991 roku kontakty polsko-etiopskie właściwie przestały istnieć.

„Ta decyzja była uwarunkowana głównie kwestią finansową, lecz wpływ na nią miały również inne czynniki” wyjaśnia Jacek Chodorowicz, Dyrektor Departamentu ds. Afryki i Bliskiego Wschodu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W 2001 roku, na podstawie obustronnego porozumienia, Polska umorzyła etiopski dług, który powstał głównie w latach ’70 i ’80. Ze swojej strony rząd Etiopii zobowiązał się do logistycznego wsparcia misji ponownego utworzenia polskiej ambasady w Addis Abebie. Misja ta zakończyła się sukcesem w 2004 roku.

Według Chodorowicza, poprzez nowe porozumienie, które Polska zaproponowała Etiopii, te dwa kraje umocnią gospodarczą, kulturową i naukową współpracę.

„Jak w przypadku większości nowych, czy też małych krajów członkowskich Unii Europejskiej, nasza współpraca odbywała się głównie za pośrednictwem Unii Afrykańskiej i Unii Europejskiej” wyjaśnia Chodorowicz publicystom „The Capital”, którzy wraz z pracownikami trzech innych redakcji, wybrani zostali do pierwszej od ponad 20 lat oficjalnej wizyty etiopskich dziennikarzy w Polsce.

W związku z nowym porozumieniem rząd Polski zobowiązał się przekazać 700 tys. dolarów na realizację projektu rozwoju etiopskiej gospodarki wodnej. „ Z uwagi na nasze prawo finansowe, akceptowane są jedynie dotacje, na projekty realizowane dłużej niż jeden rok. Jednakże ten projekt cieszy się naszym szczególnym zainteresowaniem i obecna dotacja dotyczyła jedynie jego początkowej fazy. Jestem pewny, że w przyszłości otrzyma on dodatkowe dofinansowanie” wyjaśnia Chodorowicz. Początkowa faza tego projektu będzie obejmowała szkolenie rządowych ekspertów, którzy zajmują się gospodarką wodną.

Chodorowicz i inni polscy dyplomaci przyznają, że polsko-etiopskie kontakty, podobnie jak w przypadku innych krajów Afryki, zostały zastąpione przez współpracę Unii Europejskiej z Unią Afrykańską. „Jeśli obustronne powiązania pomiędzy Polską i Etiopią mają przetrwać, wymagają one silniejszych relacji gospodarczych” – twierdzi profesor etiopistyki z Uniwersytetu Warszawskiego – Joanna Mantel-Niećko.

„Historia pokazuje, jak silne relacje pomiędzy Etiopią i Polską nie rozwijały się tak jak mogły i powinny. Powiązania kulturowe okazały się niewystarczające – dla stabilnej komunikacji potrzebne są silne powiązania gospodarcze” – uważa Mantel-Niećko.

Ekonomista Tadesse Haile, który urodził się w Etiopii, lecz od wielu lat pracuje w Polsce, zgadza się z tą tezą. „Obecnie, przy rosnącym zainteresowaniu Polaków wakacjami w Etiopii, główną dziedziną, w której powinny skupić się inwestycje, jest turystyka” – twierdzi Tadesse. „Bankowość jest drugim w kolejności obszarem, na którym powinny skupić się oba kraje we współpracy ekonomicznej. Przy obustronnej wymianie kadr naukowych, tego typu kooperacja – w obszarze turystyki i bankowości – może wznieść relacje polsko-etiopskie na kolejny poziom”.

Dla Polski priorytetowym obszarem współpracy gospodarczej jest Wschód i Zachód Europy, poza tym wiele powiązań gospodarczych tego kraju zależne jest od regionalnej współpracy Unii Europejskiej i Afrykańskiej. Pomimo tego Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych widzi w Etiopii potencjalnego partnera.

Kirubel Tadesse,
The Capital

Tłum. Piotr Chmielewski

 Dokument bez tytułu