W polskich gazetach co tydzień możemy przeczytać o tym, dlaczego Mundial w Południowej Afryce odbyć się nie powinien. Na pierwszy plan wysuwa się argument dotyczący braku komunikacji miejskiej. Ale czy jest on zgodny z prawdą?
RPA to kraj samochodów. Świadczy o tym chociażby świetnie rozbudowana siec dróg i autostrad. Problem zaczyna pojawiać się w miastach, gdzie ciężko o alternatywę dla aut. Pociągi nie zawsze są bezpieczne, a osławione busy, to transport najczęściej dla czarnej społeczności. Co więc ma począć turysta, który będąc zameldowany w Newtown, chce o czasie dotrzeć na Soccer City ? Odpowiedź jest prosta – wystarczy skorzystać z Rea Vaya Bus Rapid Transport.
Władze Johannesburga ewentualne niedogodności w komunikacji wzięły bardzo do siebie. Otwarto i wyremontowano stacje kolejowe. Otworzono nowe, bezpieczne połączenia o nazwie Business Express. Sztandarowymi projektami są jednak Gautrain i wspomniany Rea Vaya Bus Rapid Transport.
BRT to nowy, światowej klasy rodzaj komunikacji miejskiej. 5 linii i 150 przystanków w samym centrum miasta. Dzięki specjalnie wydzielonemu pasowi, są całkowicie niezależne od natężenia ruchu. Jest to gwarancja punktualności. W Johannesburgu pasażerowie będą mogli korzystać z wysokiej klasy autobusów i specjalnie przygotowanych stacji. Do dalszych regionów aglomeracji, dojeżdżać będą busy. Bezpieczeństwo oraz komfort podróży to jednak nie wszystkie zalety BRT. Sieć autobusów to również sposób na zahamowanie emisji spalin. Obliczono, że jeśli jedynie 15 % kierowców zacznie korzystać z BRT, to już za rok w atmosferze znajdzie się aż o 382 940 ton dwutlenku węgla mniej. Kilka najważniejszych stacji już otwarto i służą one kibicom podczas Pucharu Konfederacji.
Problem dotyka jednak Gautrain. Wizytówka Johannesburga miała pomóc podróżującym w Gautengu. Docelowo kibice mieli mieć możliwość podróży do Pretorii prosto z Oliver Tambo International Airport oraz z Park Station, zlokalizowanej w Johannesburgu. Stamtąd turyści mogli po drodze wysiąść w np. w Sandton. Inwestycja trwająca od 2004 roku, prawdopodobnie nie zostanie zakończona na czas. Duża część kolejki będzie oddana do użytku przed Mundialem. Reszta linii posłuży prawdopodobnie mieszkańcom miasta po 2010 roku. Oprócz szybkości transportu, Gautrain będzie zapewniał bezpieczeństwo. Zostanie ono zachowane dzięki stosunkowo wysokim cenom biletów – około 60 randów.
Johannesburg i Pretoria są więc gotowe. Co z pozostałymi miastami?
Cape Town również będzie miał linię autobusów. Póki co, stacje pojawić się mają w Century City, a ich koszt szacuje się na 60 milionów randów.
Południowa Afryka ma zatem wszystko, by gościć kibiców w przyszłym roku. Miejmy tylko nadzieję, że „zimowa” aura podczas Mundialu, okaże się łaskawa dla organizatorów i przyjezdnych.
Mb
Więcej o mundialu w serwisie RPA 2010.