Izrael nie wyrzuci Darfurczyków

afryka.org Wiadomości Izrael nie wyrzuci Darfurczyków

Władze Izraela chcą rozwiązać problem uchodźców z Dar Furu, którzy nielegalnie dostali się do tego kraju z Egiptu. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi Tel Awiw pozwoli zostać 498 wygnańcom z zachodniego Sudanu.

Pomimo tej decyzji wciąż nie będzie jasny ich status prawny. Jednocześnie, Izrael zapowiada, że nielegalni imigranci z innych rejonów Afryki, zostaną deportowani.

W ostatnich miesiącach, coraz częściej, przez egipsko-izraelską granicę przechodzili afrykańscy uciekinierzy. Ich liczba spadła po podpisaniu porozumienia z Egiptem, który zgodził się przyjmować złapanych w Izraelu uchodźców, a także zapobiegać kolejnym próbom nielegalnego przekroczenia granicy.

W ten sposób, do Izraela dotarło już 2800 osób, w większości Afrykańczyków. Dla wielu z nich izraelskie państwo, to „ziemia obiecana”.

Jednak władze Izraela są przeciwne przyjmowaniu tak dużej liczby uchodźców. Dlatego na razie zgadzają się tylko na kilkusetosobową grupę Darfurczyków, których na początku też chciały deportować, ale po interwencji obrońców praw człowieka zrezygnowały z tego pomysłu.

(lumi)

 Dokument bez tytułu