Islamiści z Somalii mają się dobrze

afryka.org Wiadomości Islamiści z Somalii mają się dobrze

Somalijscy islamiści z Unii Sądów Szariackich mają się bardzo dobrze. Potwierdził to ich przedstawiciel, Ibrahim Hussein Adow.

Unia sprawowała na krótko kontrolę nad Mogadishu i dużą częścią południowej Somalii. W okresie, kiedy należała do niej władza na ulice somalijskiej stolicy powrócił po raz pierwszy od wielu lat porządek. Islamiści wprowadzili wtedy surowe prawo koraniczne, szariat. Byli wtedy oskarżani przez Etiopię i USA o bliskie kontakty z Al-Kaidą.

W rezultacie doszło do etiopskiej interwencji wojskowej. Etiopczycy wsparli rząd tymczasowy, zepchnięty na peryferia kraju przez islamistów. Pokonali siły Unii Sądów Szariackich, zmuszając je do wycofania się z Mogadishu. Wszystko wskazywało na to, że islamiści znikną z Somalii. Stało się inaczej.

Islamiści przetrwali i nadal prowadzą walkę z somalijskim rządem. Co więcej, według Adowa ich struktury pozostały nietknięte. Jednak Unia Sądów Szariackich nie organizuje ataków na siły rządowe. Adow twierdzi, że stoi za nimi somalijskie społeczeństwo, które buntuje się przeciwko obecności Etiopczyków w Somalii. Podkreśla też, że Unia jest za pokojowym rozwiązaniem kryzysu w tym kraju, ale nie pod etiopskie dyktando.

(lumi)

 Dokument bez tytułu