Islamiści jednoczą somalijską opozycję

afryka.org Wiadomości Islamiści jednoczą somalijską opozycję

Islamiści z Unii Sądów Szariackich i przywódcy somalijskiej opozycji chcą stworzyć koalicję przeciwko rządowi tymczasowemu, który dzięki pomocy Etiopii pokonał ich i przejął kontrolę nad stołecznym Mogadishu. Nie bez powodu szczyt, który ma zjednoczyć opozycję odbywa się w Erytrei.

Od dawna wiadomo, że Erytrea jest wrogiem Etiopii, a obecność Etiopczyków w Somalii, to powód do niepokoju dla Asmary. Dlatego teraz erytrejskie władze goszczą uczestników spotkania, które ma zdecydować o wspólnym froncie przeciwko rządowi tymczasowemu, wspieranemu przez etiopskie wojska.

Etiopia zapowiedziała, że wycofa swoich żołnierzy, dopiero, gdy na ich miejsce przybędą siły stabilizacyjne Unii Afrykańskiej. Tych jednak nadal nie ma, bo z planowanego 7-tysięcznego kontyngentu, na miejsce dotarło zaledwie 1600 Ugandyjczyków. Pozostałe kraje nie wysłały swoich wojsk, które mogłyby pomóc w przywróceniu pokoju w Somalii.

Od czterech miesięcy trwają tam walki między uzbrojonymi islamistami i lokalnymi milicjami a wojskami rządowymi i etiopskimi. Wszystko wskazuje na to, że przybiorą na sile. Uczestnicy erytrejskiego szczytu chcą zjednoczyć się przeciwko Etiopczykom, którzy ich zdaniem są okupantami.

Erytrea jest oskarżana o dozbrajanie i szkolenie somalijskich islamistów. 

(lumi)

 Dokument bez tytułu