Ira Aldridge upamiętniony

afryka.org Kultura Sztuka Ira Aldridge upamiętniony

Łódź doczekała się tablicy upamiętniającej aktora pochodzenia afrykańskiego, Ira Aldridge’a. W listopadzie ubiegłego roku doszło do jej odsłonięcia. Wszystko dzięki zabiegom amerykańskiej badaczki, Barbary Williams, która postawiła sobie za cel upamiętnienie tego niezwykłego artysty.

O Aldridge’u powstała już książka, autorstwa profesor Krystyna Kujawińska-Courtney. Aktor grał również w XIX-wiecznej Warszawie, o czym pisaliśmy w książce „Afryka w Warszawie”. Pojawił się również w Łodzi, gdzie też zmarł i odbył się jego pogrzeb.

Tablicę pamiątkową odsłonięto na ścianie kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej w miejscu, w którym w XIX wieku znajdował się zajazd i teatr Paradyż. To w nim Ira Aldridge w 1867 roku miał zagrać swoją popisową rolę Otella. Nie zdążył, bo przed występem zachorował i zmarł. Pochowany został na ewangelickiej części Starego Cmentarza w Łodzi.

Aldridge urodził się 24 lipca 1807 w Nowym Jorku. W Stanach Zjednoczonych rozpoczął karierę artystyczną; później wyjechał do Anglii. Przez niemal ćwierć wieku grał w teatrach na Wyspach Brytyjskich, a w latach 1852-1867 odbywał tournee w wielu krajach europejskich.

Przeczytaj rozdział poświęcony Aldridge’owi w książce „Afryka w Warszawie”.

ps

 Dokument bez tytułu