Incydent w mieście Arusza

afryka.org Wiadomości Incydent w mieście Arusza

W niedzielę 5. maja podczas święta otwarcia nowego Kościoła katolickiego na przedmieściach tanzańskiego miasta Arusza doszło do wybuchu bomby. W ataku na wiernych zgromadzonych wokół kościoła zginęło najprawdopodobniej 3 osoby, a nawet 80 zostało rannych. Wybuch miał miejsce przed godziną 11 rano lokalnego czasu, kiedy proboszcz miejscowej parafii: ks. Peddy Castelino wprowadzał do nowej świątyni Nuncjusza Apostolskiego w Tanzanii  Arcybiskupa Francisco Montecillo Padilla, któremu towarzyszył Biskup Josaphat Louis Lebulu z Diecezji w Aruszy.

Bezpośrednio po ataku policja zatrzymała jedną osobę wskazaną przez tłum, która mogła uczestniczyć w przygotowaniu zamachu.

Wydarzenie to jest szeroko komentowane w tanzańskich i międzynarodowych mediach. Z jednej strony zaskoczyło ono lokalną i międzynarodową opinię publiczną, gdyż Tanzania do tej pory nie była postrzegana, jako miejsce walk religijnych i obszar znany z ataków na obiekty kultu. Z drugiej zaś, do tej pory Ausza przedstawiana była jako miejsce spokojne i przyjazne dla międzynarodowego ruchu turystycznego, gdyż to stąd wyrusza większość wycieczek do popularnych i cenionych tanzańskich parków narodowych.

Warto zwrócić uwagę jednak, że radykalizacja poglądów w państwie następuje od kilku lat. W kraju, w którym społeczeństwo w połowie związane jest z kościołami chrześcijańskimi, ponad 30% Tanzańczyków to wyznawcy Islamu. Jak wynika z wywiadów przeprowadzonych z pracownikami organizacji kościelnych operujących w Tanzanii, z wrogimi postawami wobec Kościoła katolickiego mamy do czynienia w pokojowej przecież Tanzanii od dłuższego czasu. W ostatnich miesiącach doszło do zamordowania księdza katolickiego na będącym częścią Tanzanii Zanzibarze. Natomiast w zeszłym miesiącu policja użyła gazu łzawiącego przeciwko grupie katolików, którzy zaatakowali meczet w południowej części kraju. Sami wyznawcy obydwu religii potwierdzają, że regularnie dochodzi tam do tarć.

Tanzańskie władze poprosiły obywateli o zachowanie spokoju, prosząc społeczność tamtejszych katolików  o niezaognianie napiętej sytuacji.

Karolina Bieniek, na podstawie:

BBC News: http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-22423781

 Al Jazeera: http://www.aljazeera.com/news/africa/2013/05/20135514413190840.html

Xinhuanet: http://news.xinhuanet.com/english/africa/2013-05/05/c_132360768.htm

 Dokument bez tytułu