Im dalej w las

afryka.org Polecamy Im dalej w las

Monokulturowe plantacje drzew – szansa na rozwój czy zagrożenie dla praw człowieka? Czy pod pretekstem ochrony klimatu i pomocy rozwojowej można ograniczyć prawo do żywności jednym z najbiedniejszych ludzi na świecie? Przykład mozambickiej prowincji Niassa pokazuje, że tak. O zagrożeniach płynących z monokulturowych, przemysłowych plantacji drzew mamy szansę dowiedzieć się bezpośrednio od aktywistów z Mozambiku.

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu „Planting lies” i dyskusję!

Warszawa: 5.10.2012, godz. 18:00, Południk Zero, ul. Wilcza 25

Lublin: 6.10.2012, godz. 12:00, Kawka, ul. Okopowa 9 i ½

Rita João Rezuane, Eugnélio Pedro Buquine i Júlio dos Santos Pêssigo – reprezentanci mozambickiej organizacji UNAC, przedstawią historię projektu, który w swych założeniach miał stworzyć nowe miejsca pracy i rozbudować infrastrukturę, zapewniając jednocześnie prowincji Niassa zrównoważony rozwój, a w efekcie przyniósł rozczarowanie i pogorszenie warunków życia lokalnej społeczności, spowodowane przede wszystkim przez ograniczenie dostępu do ziemi i zasobów leśnych. Aktywiści opowiedzą o współczesnych dylematach rozwoju w Mozambiku, wpływie upraw monokulturowych na realizację prawa do żywności oraz o protestach społeczności przeciwko zawłaszczaniu ziemi.

Spotkaniu towarzyszy wydanie raportu „Wpływ plantacji drzew w prowincji Niassa w Mozambiku na prawa człowieka” i akcja „Człowiek to nie koala”.

Dowiedz się więcej:

www.niekoala.pl oraz www.igo.org.pl

 Dokument bez tytułu