I po wyborach w Algierii

afryka.org Wiadomości I po wyborach w Algierii

Znamy już zwycięzców wyborów parlamentarnych w Algierii. Są nimi trzy partie, które popierają urzędującego prezydenta Abdelaziz Bouteflika. Zdobyły one zdecydowaną większość w algierskim parlamencie – 249 z 389 miejsc w zgromadzeniu narodowym.

Zwycięskie partie to Front de libération nationale (FLN), Rassemblement national démocratique (RND) i Mouvement de la société pour la paix (MSP). W poprzednim parlamencie miały one aż 297 reprezentantów. Najsilniejszym ugrupowaniem pozostaje nacjonalistyczny FLN zdobywając 136 miejsc w zgromadzeniu narodowym (poprzedni wynik 208). Kolejne pozycje zajęło liberalne RND (61) i islamistyczny MSP (52). Przez kolejne 5 lat będą razem decydowały o losach tego największego kraju w Afryce Północnej, który posiada bogate złoża gazu i ropy naftowej.

Obserwatorzy algierskich wyborów twierdzą, że największym przegranym pomimo pozorów zwycięstwa jest FLN, który stracił na rzecz RND i MSP. Z kolei największym ugrupowaniem opozycyjnym będzie Parti des Travailleurs algériens Louizy Hannoune, zdobywając 26 miejsc.

Frekwencja wyborcza była bardzo niska. Zaledwie 1/3 uprawnionych do głosowania wzięła udział w wyborach. Jednak przyczyną braku zainteresowania nie były samobójcze ataki terrorystów działających w ramach Al-Kaidy, które miały miejsce w kwietniu br. Bojówki islamistów wezwały zresztą do bojkotu głosowania. Małe zainteresowanie wyborami tłumaczy się niewielkim znaczeniem parlamentu w życiu politycznym kraju, a także brakiem interesującej kampanii wyborczej, która byłaby w stanie przyciągnąć większą uwagę.

(wum)

 Dokument bez tytułu