Houria Aïchi jest jedną z najbardziej znanych pieśniarek algierskich. Pochodzi z górskiego regionu Aures /północno-wschodnia Algieria/ zamieszkałego przez Berberów Shawiya. W czerwcu ma wystąpić w Polsce.
Już jako dziecko uczyła się tradycyjnych pieśni i skomplikowanych technik śpiewu, które kobiety Shawiya przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Później zaczęła spisywać teksty i muzykę, obecne dotychczas tylko w tradycji ustnej, przyczyniając do rozpowszechnienia autentycznej poezji śpiewanej regionu Aures. Od śpiewania tych właśnie świętych, tradycyjnych utworów, wykonywanych przy akompaniamencie bębna ramowego bandir i dźwiękach fletu trzcinowego gasba, artystka rozpoczęła swoją karierę. Utrwaliła je na swojej pierwszej płycie „Chants de l’Aurès” z 1990 roku.
Swoboda techniki wokalnej Hourii Aïchi w naturalny sposób zbliżyła ją do jazzu i improwizacji; chęć poznania historii swojego ludu zaowocowała epickimi opowieściami o mitycznych jeźdźcach z Aures; potrzeba wzbogacenia repertuaru – spotkaniem z innymi artystami.
Francuska grupa L’Hijâz’Car pochodzi ze Strasburga. Ich twórczość łączy muzykę regionu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu z rockiem i jazzem. Zespół występuje w składzie: Grégory Dargent (aranżacja, instrumentacja, oud, banjo), Nicolas Beck (tarhu, hajouj), Etienne Gruel (instrumenty perkusyjne), Fabien Guyot (instrumenty perkusyjne), Jean-Louis Marchand (klarnet basowy).
Wynikiem współpracy Aïchi i zespołu L’Hijâz’Car jest album „Cavaliers de l’Aures” – przemyślana fuzja stylów, na którym artystka swym urzekającym, czystym głosem opiewa świat rycerskich zasad, odwagę i brawurę jeźdźców z Aures.
(od.red)