Hoop z tą colą Wojewódzki, czyli wkręcony Superak

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Hoop z tą colą Wojewódzki, czyli wkręcony Superak

W związku z pojawieniem się w sieci filmu Wojewódzki vs. Murzynki, warto wiedzieć, że za akcją nie stoi afrykańska społeczność, ale Hoop, producent napojów, który organizuje dzień przytulania. Hoop wynajął osoby za pośrednictwem agencji castingowej. Nie jest to zatem, żadna inicjatywa społeczna, lecz działanie komercyjne obliczone na zainteresowanie napojami i Dniem Przytulania organizowanym przez ich producenta. Wpływ na tę kreację może mieć tutaj również patronat Radia Eska, z którym związany jest Wojewódzki.

Jak wynika z mojej rozmowy przeprowadzonej z jednym z aktorów występującym w filmie, Wawrezeky Wez Kombo, nie wiedział on, że nagranie zostanie wykorzystane nie w bezpośredniej reklamie, z której jasno wynikałoby, że chodzi o reklamę napoju.

Osoby, które widzimy w nagraniu miały wystąpić w reklamie Hoop – taką otrzymały informację, przesłaną sms od agencji castingowej: „UWAGA!!! Zbiorka na plan reklamy Hoop 21.06.11 czyli JUTRO godzina 09:00 Centrum Nauki Kopernik ul. Wybrzeze Kosciuszkowskie 20 na miejscu będzie czekal opiekun planu” (pisownia jak w przesłanym SMS). Na miejscu okazało się, że nie będą pić napojów Hoop, albo ich reklamować, tylko mają wypowiedzieć przygotowaną im wcześniej przez twórców reklamy kwestię, przekazaną na kartkach.

W ten sposób powstał film, który owszem jest wykorzystany do reklamy Hoop, ale kulisy i cel jego powstania nie wiadomo, kiedy miały ujrzeć światło dzienne. Sugeruje się za to, że obrażeni audycją Wojewódzkiego wybaczają – chociaż Wojewódzki nie przeprosił – i już wkrótce ujrzymy Wojewódzkiego przytulającego się do tytułowych Murzynek. Pytany przez mnie Kombo potwierdza, że nie będzie brał udziału w żadnym przytulaniu z Wojewódzkim. Po prostu wykonał swoją pracę, która jest jego źródłem utrzymania.

Okazało się, że temat bezkrytycznie podchwyciły media, albo wprowadzając się w maliny – jeśli nie wiedziały dlaczego powstał film, albo robiąc to świadomie. Reakcja na film była zresztą błyskawiczna. Oczywiście podchwyciły to w pierwszym rzędzie tabloidy. Na stronie Super Expressu mogliśmy przeczytać:

„Kuba Wojewódzki (48 l.) pewnie ma już dość słuchania o rasiźmie. Część czarnoskórych osób mieszkających w Polsce ma mu za złe żarotwanie z Murzynów, ale są i tacy, którzy chcą się z Wojewódzkim przytulać. Takie zaproszenie dostał juror X Factora od piątki sympatycznych dziewczyn…” (pisownia oryginalna)

Przypadek Wojewódzkiego potwierdza, że tak jak jedno ugrupowanie ma swojego Wojciecha Cejrowskiego, który istnieje w mediach dzięki swoim homofobicznym i rasistowskim (wywiad, którego udzielił Dariuszowi Rosiakowi, opublikowany na łamach “Rzeczpospolitej”) wypowiedziom, tak drugie ma swojego Wojewódzkiego.

Jak się okazuje na kontrowersyjnych celebrytach zarabia się na wiele sposobów, w tym przypadku marketingowo zyska producent Hoop Coli. A może w kolejnej odsłonie reklam – na plan stawiła się jeszcze jedna osoba pochodząca z Afryki, której nie widać na filmie – wystąpi Wojewódzki z wynajętym aktorem?

ps

 Dokument bez tytułu