Homoseksualizm nie może być tabu

afryka.org Wiadomości Homoseksualizm nie może być tabu

Dyrektor Koalicji Afrykańskich Lesbijek (Coalition of African Lesbians – CAL), Fikile Vilakazi, przyjechała do Ghany, gdzie weźmie udział w serii konferencji i warsztatów poświęconych sytuacji mniejszości seksualnych w tym kraju. Jej wizyta ma zwrócić uwagę Ghanijczyków na problem braku społecznej akceptacji osób o orientacji homoseksualnej.

Vilakazi nie chciała podawać nazwy stowarzyszenia zrzeszającego lesbijki w Ghanie, tłumacząc to względami bezpieczeństwa członkiń organizacji. Twierdzi też, że sytuacja mniejszości seksualnych w Afryce jest bardzo trudna. Nawet w jej ojczyźnie, Republice Południowej Afryki (RPA), gdzie od ubiegłego roku obowiązuje prawo uznające związki homoseksualne, wciąż powszechny jest brak tolerancji.

Vilakazi uważa, że winę za stosunek do homoseksualizmu kobiet ponosi tradycja, w której to mężczyzna jest najważniejszy. Dlatego kierowana przez nią koalicja to ruch w dużej mierze feministyczny, który chce doprowadzić do zrównania praw obu płci, a nie tylko związków homoseksualnych.

CAL powstała w 2003 roku jako koalicja zrzeszająca organizacje afrykańskich lesbijek. Jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Afryce. Skupia osoby z kilkunastu afrykańskich krajów – Botswany, Ghany, Kenii, Liberii, Mozambiku, Namibii, Nigerii, RPA, Sierra Leone, Tanzanii, Ugandy, Zambii i Zimbabwe. CAL funkcjonuje dzięki finansowej pomocy spoza Afryki.

(lumi)

 Dokument bez tytułu