HIV w odwrocie?

afryka.org Wiadomości HIV w odwrocie?

Jest lepiej niż było. Taki wniosek można wyciągnąć z ostatniego raportu Programu ONZ ds. AIDS.

Jednak oenzetowski raport jest daleki od obwieszczenia sukcesu w walce z wirusem HIV. Póki co zmieniają się zachowania seksualne i spada liczba nowych zakażeń w takich krajach jak Ruanda i Zimbabwe. Wzrasta liczba młodych osób, stosujących prezerwatywy. Zmniejsza ilość nastolatków, którzy po raz pierwszy współżyją seksualnie, zanim skończą 15 lat. W Kamerunie liczba takich osób spadła z 35 do 14%.

Również inne wskaźniki mówią o poprawie sytuacji osób żyjących z HIV/AIDS. Coraz więcej ciężarnych matek, które są HIV+ otrzymuje leki antyretrowirusowe, zapobiegające zakażeniom ich płodu. W 2005 roku wskaźnik ten wynosił 15%, dwa lata później już 33%.

Wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia – ostrzega raport. Prawdziwy postęp w walce z HIV/AIDS, będzie widoczny dopiero po latach. Dlatego, zanim zostanie ogłoszone zwycięstwo, musi jeszcze minąć sporo czasu.

Wciąż najwięcej osób zakażonych mieszka w Afryce na południe od Sahary – 22 miliony ludzi. Jednak wśród krajów, gdzie następuje najszybszy wzrost liczby zakażonych są takie kraje jak Chiny, Rosja, Ukraina czy też Wietnam.

ostro

 Dokument bez tytułu