HIV a namibijskie ABCC

afryka.org Wiadomości HIV a namibijskie ABCC

Namibijskie Southern African HIV Clinicians Society potwierdziło skuteczność obrzezania w walce z HIV. Jednak pomimo 60 procentowego spadku liczby zakażeń wśród obrzezanych mężczyn, ostrzega ich przed ryzykownymi zachowaniami seksualnymi.

HIV Clinicians Society uważa, że rezultaty badań wyraźnie wskazują na to, że 6 na 10 obrzezanych mężczyn nie zarazi się HIV w przypadku kontaktu seksualnego z nosicielem tego wirusa. Zachęca też do obrzezania. Jednocześnie namawia do stosowania wszystkich czterech elementów tzw. ABCC (ang. abstain – wstrzemięźliwość, be faithful – wierność, condomise – antykoncepcja, circumcision – obrzezanie).

Namibijskie towarzystwo zwróciło też uwagę na potrzebę poprawy warunków higienicznych i umiejętności personelu medycznego w punktach, gdzie jest dokonywane obrzezanie. Staje się ono coraz bardziej popularne wśród mężczyzn, zwłaszcza po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), że obrzezani mężczyźni są znacznie mniej narażeni na zakażenie HIV.

Niestety w Namibii obrzezanie ciągle jest wykonywane w złych warunkach, co zagraża zdrowiu a nawet życiu obrzezanych pacjentów – twierdzi HIV Clinicians Society.

(lumi)

 Dokument bez tytułu