Australijski okręt wojenny, który patroluje kenijskie wody Oceanu Indyjskiego, przejął statek typu “dau” z ponad tonowym ładunkiem heroiny, wartym 289 milionów dolarów amerykańskich.
Fregata “Darwin” trafiła na przemytniczy statek w środową noc, w odległości 27 mil morskich od portu w Mombasie. Heroina była ukryta w 46 workach po cemencie. Ładunek został zniszczony.
Według australijskiego ministerstwa obrony jest to jedno z największych przejęć heroiny. Dochód z jej sprzedaży służy finansowaniu działalności islamskich terrorystów.
Fregata “Darwin” odbywa służbę w ramach Koalicji Morskich Sił Zbrojnych, powołanej w celu zwalczania piractwa, przemytu i nielegalnej działalności na wodach Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej, Morza Arabskiego, Zatoki Omańskiej i Oceanu Indyjskiego. Koalicja powstała, jako odpowiedź na problem piractwa, które jest powiązane z działalnością somalijskich korsarzy.
Afryka Wschodnia jest obecnie jednym z głównych punktów przerzutowych heroiny, szmuglowanej z Iranu i Pakistanu do Europy. Dowodzić tego ma wzrost przypadków przejęcia narkotyków w portach, na lotniskach i na przejściach granicznych we wschodnioafrykańskich krajach.
W tym miesiącu kanadyjski okręt wojenny skonfiskował 130 kilogramów heroiny, podjętej z pokładu “dau”, 100 mil morskich od brzegów Zanzibaru. W ubiegłym roku, również kanadyjska jednostka, skonfiskowała pół tony heroiny. Narkotyki nie są jedynym przedmiotem nielegalnego handlu. Okazuje się, że w regionie objętym patrolowaniem problemem jest też handel ludźmi.
fai