Heban. Drążenie in tenebris

afryka.org Kultura Sztuka Heban. Drążenie in tenebris

W dniach 9-25 października w przestrzeni Filii nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu zobaczymy dzieła mistrzów dłuta Mozambiku i Tanzanii, które przedstawi Eugeniusz Rzewuski i Piotr Sadurski.

Heban jest kulturowym symbolem i dumą Afryki w dużej mierze za sprawą rzeźbiarzy Makonde. Drążą oni tematycznie w mrocznych warstwach tradycyjnych wierzeń. Rozbrajając demony i tabu, nawiązują do przeobrażeń społecznych. Jest to sztuka o korzeniach ludowych, ale na wskroś współczesna, autorsko i stylistycznie różnorodna, naznaczona wyobraźnią, fantazją, groteską i perfekcją wykonania. Eksponaty na wystawie „Heban. Drążenie in tenebris” to dzieła jednych z najlepszych mistrzów, z okresu 1970-2000: Yakobo, Anangangoli, Mbangwende, Mpakulo, Fokasi, Dastaniego juniora i innych.

Twórcami kolekcji są Ewa oraz Eugeniusz Rzewuscy. Wrocławska odsłona wystawy uzupełniona jest o artystyczne fotografie Piotra Sadurskiego. Dzięki nim nauczymy się na co zwracać uwagę, by dostrzec piękno i dokładność wykonania rzeźb. Szczególną opieką otoczył wystawę Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, a patronem naukowym jest Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne.

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy „Heban. Drążenie in tenebris”, który odbędzie się 12 października 2017 r., o godz. 17:00 w Filii nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Marsz. Piłsudskiego 105 we Wrocławiu (1. piętro budynku Dworca PKP Wrocław Główny). 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Dokument bez tytułu