Heban. Drążenie in tenebris

afryka.org Kultura Sztuka Heban. Drążenie in tenebris

W dniach 9-25 października w przestrzeni Filii nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu zobaczymy dzieła mistrzów dłuta Mozambiku i Tanzanii, które przedstawi Eugeniusz Rzewuski i Piotr Sadurski.

Heban jest kulturowym symbolem i dumą Afryki w dużej mierze za sprawą rzeźbiarzy Makonde. Drążą oni tematycznie w mrocznych warstwach tradycyjnych wierzeń. Rozbrajając demony i tabu, nawiązują do przeobrażeń społecznych. Jest to sztuka o korzeniach ludowych, ale na wskroś współczesna, autorsko i stylistycznie różnorodna, naznaczona wyobraźnią, fantazją, groteską i perfekcją wykonania. Eksponaty na wystawie „Heban. Drążenie in tenebris” to dzieła jednych z najlepszych mistrzów, z okresu 1970-2000: Yakobo, Anangangoli, Mbangwende, Mpakulo, Fokasi, Dastaniego juniora i innych.

Twórcami kolekcji są Ewa oraz Eugeniusz Rzewuscy. Wrocławska odsłona wystawy uzupełniona jest o artystyczne fotografie Piotra Sadurskiego. Dzięki nim nauczymy się na co zwracać uwagę, by dostrzec piękno i dokładność wykonania rzeźb. Szczególną opieką otoczył wystawę Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, a patronem naukowym jest Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne.

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy „Heban. Drążenie in tenebris”, który odbędzie się 12 października 2017 r., o godz. 17:00 w Filii nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Marsz. Piłsudskiego 105 we Wrocławiu (1. piętro budynku Dworca PKP Wrocław Główny). 

 Dokument bez tytułu