Habib Koité & Bamada

afryka.org Kultura Muzyka Habib Koité & Bamada

Habib Koité wielka osobowość afrykańskiej muzyki wywodzi się w prostej linii od griotów Khassonké, opowiadaczy historii, dzięki którym przetrwała tradycja ustna. Znany jest ze swojego unikalnego stylu gry na gitarze. W ubiegłym roku grał na Festiwalu w czeskiej Ostravie. W czerwcu zawita do Polski.

Artysta gra na niej tak, aby swoim brzmieniem przypominała dźwięk kamale n’goni (to mały sześciostrunowy instrument stworzony 20 lat temu przez malijskich myśliwych).

Ojczyzna Koité może pochwalić się niezwykle bogatymi tradycjami muzycznymi, z całą gama stylów i rytmów charakterystycznych dla poszczególnych regionów i lokalnych kultur. „ W Mali – mówi artysta – muzyka jest wszędzie, a ja słucham wszystkiego”. Zasługą Habiba Koité jest łączenie tych różnych tradycji; stąd niektórzy określają jego twórczość jako panmalijską. Artysta pisze również piosenki, które swym brzmieniem przypominają bluesa czy flamenco. To nic dziwnego, skoro jego nauczycielem był mistrz muzyki afrokubańskiej, Khalilou Traoré.

Swoja pierwszą płytę „Muso Ko” artysta wydał w 1995 roku. Najnowsza – „Afriki”, zawierająca całkowicie akustyczny materiał, ukazała się przed dwoma laty. „Chrapliwy głos, łatwo wpadające w ucho refreny, płynne frazy gitarowe oraz inteligentna układanka wielu malijskich tradycji – to wszystko można znaleźć na tym albumie” (K. Kane).

Ten wybitny muzyk jest laureatem wielu nagród, m.in.: Kora Award i afrykańskiej Grammy dla najlepszego artysty z Afryki Zachodniej. W Polsce wystąpi ze swoim zespołem Bamada.

(od.red)

 Dokument bez tytułu