Habib Koité & Bamada – Poznań, czerwiec 2009

afryka.org Bez kategorii Habib Koité & Bamada – Poznań, czerwiec 2009

Znakomity gitarzysta i pieśniarz malijski Habib Koité z zespołem Bamada zagrają w Poznaniu. Koncert artysty odbędzie się 14 czerwca 2009 o godz. 19.00 w Poznaniu (stare koryto Warty) w ramach imprezy Ethno Port Poznań 2009, która ma na celu popularyzację tzw world music.

Habib Koité ur. się w 1958 w Mali. Wywodzi się w prostej linii ze starego rodu griotów (opowiadaczy historii) Khassonk. Dzięki griotom przetrwała tradycyjna ustna kultura Mali. Koité gra na gitarze w charakterystyczny sposób, który przywodzi na myśl brzmienie tradycyjnych instrumentów afrykańskich (ngoni). Łączy w swojej muzyce elementy rdzennej muzyki Mali, muzyki amerykańskiej i europejskiej. Zdobył w swojej karierze liczne nagrody, m.in.: Kora Award i afrykańską Grammy dla najlepszego artysty z Afryki Zachodniej. Wielokrotnie koncertował w zachodniej Europie (m.in. Belgia, Holandia).

Więcej o Habibie napisano tutaj http://afryka.org/index.php?showNewsPlus=2773

Oprócz Habiba Koité 14 czerwca w tym samym miejscu wystąpią: polska grupa Żywiołak i algierska wokalistka Houria Aichi z zepołem L’Hijaz Car.

 Dokument bez tytułu