Fermy drobiowe w Nigerii szczepią kurczaki przeciwko wirusowi ptasiej grypy, pomimo zakazu wprowadzonego przez władze tego kraju. Według ekspertów źle zrobiona szczepionka zwiększa ryzyko wystąpienia epidemii. Ostrzeżeniami nie przejmują się sami hodowcy drobiu, którzy kupują importowane szczepionki, nie zwracając uwagi, że w nigeryjskich warunkach często mogą być one podrobione lub przeterminowane.
Szczepienia przybrały szczególnie dużą skalę w okolicach Lagos i na północy Nigerii. Jednak wirus H5N1 może mutować, a przede wszystkim być groźny dla człowieka. Szczepionki stosowane przez nigeryjskich hodowców nie powstrzymają wirusa – twierdzą służby weterynaryjne Nigerii. Dlatego wprowadziły one oficjalny zakaz ich używanie.
Dotychczas Nigeria z powodzeniem eliminowała ogniska występowania wirusa ptasiej grypy. Przez wybijanie drobiu, wprowadzenie kwarantanny i dezynfekcję zagrożonych rejonów udało się skutecznie ograniczyć ryzyko ponownego pojawienia się H5N1. W ten sposób od lutego 2006 roku, kiedy po raz pierwszy stwierdzono ptasią grypę w Nigerii, wybito 1 mln sztuk drobiu.
Przewodniczący nigeryjskiego stowarzyszenia hodowców drobiu w stanie Kano na północy Nigerii, Auwalu Haruna, twierdzi, że ponad 60 procent z nich zostało zmuszonych do zamknięcia swoich ferm z powodu wykrycia H5N1. Dlatego uważa, że szczepienie jest lepsze niż inne formy walki z ptasią grypą, ponieważ nie prowadzi do utraty stada.
(lumi, IRIN)