Gwinea Równikowa królową Afryki!

afryka.org Wiadomości Sport Gwinea Równikowa królową Afryki!

Piłkarki Gwinei Równikowej zdobyły Puchar Afryki! Dla kraju, którego liczba mieszkańców ledwo co przekracza pół miliona, jest to jeden z największych sukcesów sportowych w historii.

Do tej pory kobieca scena piłkarska w Afryce miała tylko jednego aktora, czy raczej aktorkę – narodową drużynę Nigerii. W blisko 20-letniej historii mistrzostw kontynentu Nigeryjki wygrały wszystkie finały zupełnie dominując w rozgrywkach. Kres ich supremacji położył tegoroczny półfinał, w którym uległy Gwinei Równikowej 0-1. Dla nigeryjskiej reprezentacji był to pierwszy przegrany mecz w historii Mistrzostw Afryki!

Zwycięstwo Gwinei jest wielką niespodzianką. Na poprzednich żeńskich turniejach piłkarskich reprezentantki tego kraju nie wygrały ani jednego meczu. W tym roku Gwinejki pewnie pokonały koleżanki po fachu z Kamerunu i Mali, w półfinale rozprawiły się z Nigerią a w finałowym meczu ograły reprezentację RPA.

Zdetronizowanym mistrzyniom na osłodę pozostało zwycięstwo w meczu o trzecie miejsce. Nigeryjki pokonały po rzutach karnych piłkarki z Kamerunu ale myślami cały czas były przy półfinale. „Nie liczyłyśmy się już w walce o tytuł, więc żadna z nas nie chciała grać meczu o brązowy medal” – żaliła się największa spośród nigeryjskich gwiazd, Perpetua Nkwocha. „W półfinale zagrałyśmy dobrze, ale sędzia podejmował decyzje przeciwko nam, nawet Ronaldo i Messi nie byliby w stanie nic zrobić” stwierdziła Nkwocha.

Piotrek Chmielewski

 Dokument bez tytułu