Gwinea potęgą atomową?

afryka.org Wiadomości Gwinea potęgą atomową?

Czy w Gwinei powstanie elektrownia atomowa? Póki co takie plany mają władze tego kraju w związku z odkryciem złóż uranu.

Elektrownia atomowa mogłaby rozwiązać kryzys energetyczny w Gwinei. O ile udałoby się ją zbudować. Obecnie nawet deklaracja gwinejskich władz, emitowana w miejscowej telewizji, nie mogła być obejrzana i wysłuchana przez Gwinejczyków, z racji przerwy w dostawie prądu do ich domów.

Cała Afryka ma ten sam problem. Jedynie Republika Południowej Afryki produkuje energię atomową. W innych rejonach kontynentu produkcja energii nie nadąża za rozwojem miast i wzrostem potrzeb energetycznych ich mieszkańców. Nie wystarczają już hydroelektrownie założone na wielkich rzekach.

Nadzieje budzi projekt budowy elektrowni wodnych na rzece Kongo. Szansą na rozwiązanie kryzysu byłyby też elektrownie słoneczne. Niestety ich budowa oznacza bardzo wysokie koszty. A na to nie stać większości krajów w Afryce.

Czy zatem Gwinea dołączy do grona państw posiadających elektrownię atomową? Tego jeszcze nie wiemy. Na razie gwinejski rząd przygotowuje się do rozmów z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.

(vakum)

 Dokument bez tytułu