Gwinea Bissau: Nieudany zamach

afryka.org Wiadomości Gwinea Bissau: Nieudany zamach

Niewiele brakowało, aby kolejny kraj Afryki Zachodniej, dołączył do Mauretanii, gdzie kilka dni temu doszło do zamachu stanu. Przed wojskowym przewrotem Gwineę uratowała… armia.

Gwinejska armia aresztowała dowódcę marynarki wojennej, który miał planować przeprowadzenie zamachu stanu. Admirał Jose Americo Bubo Na Tchute wraz z grupą oficerów chciał przejąć władzę w czwartek. Jego zamiary udaremnił jeden z wyższych rangą dowódców – którego admirał nakłaniał do przyłączenia się do grupy zamachowców – donosząc o całej sprawie do sztabu generalnego.

Na Tchute chciał obalić aktualnego prezydenta Gwinei Bissau, Joao Bernardo Vieira. Zamierzał skorzystać z politycznego zamieszania w swojej ojczyźnie, związanego z odwołaniem parlamentu przez prezydenta. Tym razem Vieira ocalał.

Gwinea Bissau, jeden z najuboższych krajów świata, przeżyła w ciągu ostatnich trzech dekad pasmo przewrotów i zmian u władzy. Pierwszy z zamachów przeprowadził właśnie Vieira, w 1980 roku. Przejął wtedy władzę, którą sprawował do 1999 roku. Po sześciu latach powrócił znów do życia politycznego i został wybrany prezydentem.

Na Tchute jest teraz w areszcie domowym. Władze mają zbadać dokładne okoliczności planowanego zamachu. Gwinea Bissau jest obecnie punktem tranzytowym w przemycie narkotyków z Ameryki Południowej do Europy. Kolumbijskim kartelom narkotykowym zależy na dalszej destabilizacji Gwinei, bo w warunkach chaosu, będzie łatwiej prowadzić przerzut kokainy. Dlatego można spodziewać się kolejnych prób destabilizacji Gwinei Bissau.

lumi

 Dokument bez tytułu