Gwiazdy reggae nad Wisłą

afryka.org Polecamy Gwiazdy reggae nad Wisłą

Po raz drugi Płock zostanie polską stolicą reggae. 6 i 7 lipca zagrają w nim znani wykonawcy tego gatunku. Z Jamajki i z Polski. Na nadwiślańskiej plaży usłyszymy dźwięki o afrykańskich korzeniach.

Wśród zespołów, które wystąpią na festiwalu Reggaeland 2007 znajdą się trzy zespoły o afrokaraibskich i afroamerykańskich korzeniach. Zabiorą nas w wędrówkę po muzyce rodem z Jamajki, ale w pewnym sensie też z Afryki. Nasz portal objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Mystic Revelation of Rastafari

Legenda roots reggae. To najdłużej istniejąca jamajska formacja. Ich muzyka przepełniona jest mistyką Rasta, wibrującymi bębnami niyabinghi oraz wspaniałym jazzem, ska, roots. Ich historia zaczęła się pod koniec lat 40-tych, gdy na scenie pojawił się legendarny Count Ossie.

Swój pierwszy album wydali w1972 roku. Od tego czasu nagrali tylko 4 płyty, ale wszystkie z nich zaznaczyły się historii rozwoju gatunku. W 2006 roku powrócili ze wspaniałym krążkiem „Inward I”, który promować będzie już ich ostatnia (z uwagi na wiek) trasa koncertowa.

W składzie który wystąpi w Płocku znajdą się Dean Frazer – jamajski saksafonista, który grał z Bobem Marleyem oraz Johnny Dizzy Moore – jeden z założycieli The Skatalites.

Zespół nigdy wcześniej nie gościł w Polsce.

Easy Star All-Stars

To muzyczna rodzina najlepszych amerykańskich muzyków reggae skupiona wokół wytwórni Easy Star. Zespół jak do tej pory wydał dwa concept albumy. „Dub Side Of The Moon” (2003) to wspaniała i niezwykle pomysłowa wersja historycznej płyty „Dark Side Of The Moon” Pink Floyd i jeden z najlepiej sprzedających się albumów reggae w XXI wieku. Płyta zyskała błogosławieństwo samego Davida Gilmoure’a z Pink Floyd.

W ubiegłym roku wydali „Radiodread”, będący zaskakującą interpretacją albumu „Computer O.K.” brytyjskiej gwiazdy rocka Radiohead.

Na płytach pojawia się wielu znakomitych gości, od Morgana Heritage’a przez U-Roya do Horace’a Andy’ego.

Ich koncert składa się z dóch setów – wersji Pink Floyd oraz wersji Radiohead.

Nigdy nie gościli w Polsce.

T.O.K.

To zdecydowanie jeden z najbardziej znanych jamajskich przedstawicieli dancehall – fuzji reggae z hip-hopem, a w ich przypadku również r’n’b. Ta czwórka pełnych energii wokalistów podbija cały świat, docierając z wpływami reggae do pokolenia MTV.

Ich muzyka regularnie gości na antenie telewizji muzycznych i stacji radiowych, i podbija listy przebojów.

Nigdy nie gościli w Polsce.

(reggaeland)

Oficjalna strona festiwalu

 Dokument bez tytułu