Gwałty naprawcze w RPA

afryka.org Bez kategorii Gwałty naprawcze w RPA

W Południowej Afryce lesbijki są gwałcone przez gangi, które w ten sposób “leczą” je z homoseksualizmu. Sprawcy pozostają praktycznie bezkarni, bo rząd i policja nie robią nic, żeby ich powstrzymać

W kwietniu zeszłego roku policja w Johannesburgu znalazła ciało popularnej w kraju zawodniczki narodowej drużyny piłki nożnej Eudy Simelane. Dziewczyna została brutalnie zgwałcona, pobita, a potem kilkadziesiąt razy dźgnięta nożem. Była lesbijką i działaczką na rzecz równouprawnienia homoseksualistów.Makabryczny proceder gwałcenia i mordowania lesbijek w Republice Południowej Afryki opisali teraz pracownicy brytyjskiej organizacji pozarządowej ActionAid w opublikowanym kilka dni temu raporcie: “Zbrodnie nienawiści. Wzrost liczby gwałtów naprawczych w RPA”.

Według autorów raportu większość lesbijek w RPA żyje w ciągłym strachu przed gwałtem. – Sprawcy nazywają to “gwałtem naprawczym”, bo wierzą, że zgwałcona kobieta zmieni orientację seksualną – tłumaczy Zanele Twala, szefowa ActionAid. – To kolejna przerażająca forma przemocy wobec miejscowych kobiet. – Codziennie słyszę, że zasługuję na gwałt – opowiada cytowana w raporcie kobieta. – Wrzeszczą: “Jeśli cię zgwałcę, nauczysz się być prawdziwą kobietą i wreszcie zrozumiesz, jak smakuje mężczyzna!”.- To dzieje się bez przerwy, każdego dnia ktoś mi grozi, że mnie zgwałci albo zabije. Że wtedy zrozumiem, co znaczy być dziewczyną – opowiada dziennikarzom brytyjskiego “Guardiana” Zakhe Sowello z Johannesburga. – Najgorsze jest to, że nikt nas nie broni. Przecież bardzo łatwo jest dowieść gwałtu tuż po nim, ale kiedy dziewczyna zgłasza się na policję, oni nic nie robią, a ona następnego dnia widzi, jak gwałciciel spokojnie chodzi po ulicach!Według innego raportu opublikowanego w zeszłym roku przez miejscową organizację Triangle, działającą na rzecz praw gejów, 86 proc. lesbijek z Western Cape boi się gwałtu. Do organizacji, która działa tylko w jednym mieście, co tydzień trafia co najmniej 10 kobiet po gwałcie naprawczym. – Nie ma wątpliwości, o co chodzi, wszystkie te kobiety w trakcie ataku słyszały, że to dlatego, że są lesbijkami – mówi Vanessa Ludwig, szefowa Triangle.W RPA liczba gwałtów jest jedną z najwyższych na świecie. Szacuje się, że prawie połowa wszystkich kobiet przynajmniej raz w życiu pada tu ofiarą gwałtu. Według raportu rocznie gwałconych jest pół miliona kobiet, a tylko jeden na 25 sprawców trafia za kratki.Nie zawsze kończy się na gwałcie. W ciągu ostatnich 10 lat co najmniej 31 lesbijek zostało zamordowanych, ale tylko jeden morderca został skazany. Według raportu prawdziwa liczba takich zabójstw jest dużo wyższa, bo w kodeksie karnym nie istnieje kategoria zbrodni popełnionej ze względu na orientację seksualną.Według szefa Komisji Praw Człowieka RPA Jody’ego Kollapena największym problemem jest obojętność policji i władz. “Takie zbrodnie wymagają natychmiastowego działania, nie mogą pozostawać bezkarne – napisał we wstępie do raportu. – Społeczność międzynarodowa musi upomnieć się o prawa tych kobiet, a winni muszą stawać przed sądem”. Może to nie być łatwe, bo rząd wyraźnie nie przejmuje się losem gwałconych lesbijek. “Przyznajemy, że przestępstwa seksualne są rozprzestrzenione, ale walka z nimi nie jest w tej chwili priorytetowym celem rządu” – napisano w rządowym oświadczeniu.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

 Dokument bez tytułu