Rośnie liczba niekontrolowanych adopcji zagranicznych – twierdzą ugandyjskie władze, które w nadchodzącym tygodniu opublikują oficjalny raport w tej sprawie.
Rząd Ugandy określa system adopcji dzieci w kategoriach przemysłu adopcyjnego. W rezultacie dochodzi do tego, że dzieci, które nie są sierotami, trafiają do adopcji, wbrew ich woli i w rezultacie porwań oraz nielegalnego handlu.
Specjalny audyt przeprowadzony przez ugandyjskie władze wskazuje również na problem związany z brakiem odpowiedniego systemu monitoringu losów dzieci, które trafiają do adopcji. Nie ma zatem żadnego systemu weryfikacji.
W Ugandzie liczbę sierot szacuje się na około 2,4 miliony. W większości zostały one osierocone po śmierci rodziców chorych na AIDS. Od 2006 roku wzrosła liczba adopcji o 400 procent. W kraju działa już ponad 500 podmiotów, które zajmują się adopcyjnym „biznesem”. Nie wszystkie zajmują się wyłącznie adopcjami. Część z nich oferuje też systemy wsparcia stypendialnego, a dzieci stanowią przykrywkę dla sponsoringowego oszustwa i wykorzystywania dzieci.
fai