Guebuza prezydentem

afryka.org Wiadomości Guebuza prezydentem

Armando Guebuza będzie po raz kolejny prezydentem Mozambiku. 77 procent głosów poparcia, jakie zdobył w środowych wyborach pozwoli mu rządzić przez najbliższe 5 lat.

Podobny wynik odnotowała jego partia, FRELIMO (Frente de Libertação de Moçambique). Oznacza to, że dotychczasowe władze nie zmienią swojej politycznej opcji. Tym bardziej, że główne ugrupowanie opozycyjne, RENAMO (Resistência Nacional Moçambicana) i jego kandydat, Alfonso Dhlakama, zdobyło zaledwie 15 procent głosów.

Dobrą ocenę wystawili Mozambikowi międzynarodowi obserwatorzy. Ich zdaniem wybory przebiegły bez zakłóceń i można je uznać za demokratyczne. Jedyną uwagą pod adresem mozambickich władz było niedopuszczenie kilku mniejszych ugrupowań politycznych do udziału w wyborach parlamentarnych i lokalnych. Mimo to wielu obserwatorów jest zdania, że Mozambik to dobry przykład funkcjonowania demokracji.

Mozambik podnosi się wciąż z ruiny, do której kraj ten doprowadziła 16-letnia wojna domowa. Pierwsze demokratyczne wybory w tym państwie odbyły się dopiero w 1994 roku. Od tego czasu w Mozambiku udało się zachować demokratyczny sposób sprawowania władzy.

RENAMO i FRELIMO walczyły ze sobą w wojnie domowej, która wybuchła po ogłoszeniu przez Mozambik niepodległości w 1975 roku.

lumi

 Dokument bez tytułu