GUAVA JUICE 2, czyli południowoafrykańska poezja walki w Poznaniu na bis!

afryka.org Bez kategorii GUAVA JUICE 2, czyli południowoafrykańska poezja walki w Poznaniu na bis!

Koktajl Mołotowa, drink i… wieczór poezji. Wszystkie trzy znaczenia “Guava Juice” spodobały się poznańskiej publiczności na tyle, że Afrykańskie Koło Naukowe “XOLO” UAM w Poznaniu zaserwuje je jeszcze raz.

W czwartek 25 marca studenci anglistyki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza po raz drugi wystąpią w poznańskim squacie Rozbrat ze swoim wieczorem południowoafrykańskiej poezji walki. Tytuł wieczoru – „Guava Juice” – to nazwa drinku, który będzie serwowany przy tej okazji. To także południowoafrykańska wersja granatu zapalającego – koktajlu Mołotowa, którego wybuchowy charakter będzie miała studencka prezentacja twórczości poetów RPA z epoki apartheidu.

Wieczór poezji z kraju, gdzie zimują bociany, a gdzie w latach 80-tych afrykanerskie dzieci modliły się „za szczęście wszystkich dzieci za Żelazną Kurtyną”, organizowany jest przez Koło Naukowe Zakładu Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich „XOLO” na UAM w Poznaniu.

Prezentowana będzie twórczość poetów takich jak między innymi.: Keorapetse Kgositsile, Mongane Wally Serote, Ingrid Jonker, Mazisi Kunene, Breyten Breytenbach. Ich utwory, rzucane z siłą Guava Juice – południowoafrykańskiego koktajlu Mołotowa – na przestrzeni dziesięcioleci rozsadzały mur nienawiści wybudowany przez apartheidowski rząd. Z gorzką, ale mimo wszystko niepozbawioną nadziei wizją świata dialog podejmie grupa studentów filologii angielskiej ze specjalizacją południowoafrykańską. Wiersze recytowane będą w języku angielskim. Da się też usłyszeć język afrikaans i xhosa. W murach Rozbratu zabrzmi nie tylko głos studentów, ale także gitara i skrzypce. W powietrzu będzie się unosić duch walki o wolność i równość.

Poznań, Rozbrat, ul. Pułaskiego 21a, czwartek 25.03.2010, godz. 19:00. Wstęp wolny.

Występują: Natalia Durkalec, Wiktoria Ferenc, Marcelina Hertmann, Ania Jasiak, Karolina Drejerska, Irmina Kudrycka, Gosia Lipka, Zuzanna Gulczyńska, Natalia Skrzypczak, Cyryl Kwaśniewski, Kasia Sielicka, Tertius Kapp, Cormac Anderson.

 

Więcej informacji i przedsmak wieczoru w postacji zdjęć z prób – na http://www.facebook.com/pages/POZNAN/Guava-Juice-South-African-Poetry-Evening/270811088040?ref=mf oraz na http://ifa.amu.edu.pl/~xolo/ .

 Dokument bez tytułu