“Grzech”

afryka.org Kultura Książki „Grzech”

Grzech to przejmująca opowieść o życiu w Egipcie przed rewolucją lat pięćdziesiątych XX wieku. Punktem wyjścia staje się tragiczne wydarzenie – pewna kobieta porzuca swoje nowo narodzone dziecko. Jego ciało znajdują miejscowi chłopi. Rodzi się w nich pragnienie ukarania winnego. Podejrzenie pada na zamieszkujących okolicę imigrantów. Poszukiwania winnych popełnionego grzechu ujawniają zaskakujące prawdy o ludzkiej naturze. Odkrywają także prawa rządzące całą zbiorowością oraz jej obyczaje i tematy tabu…

Na podstawie książki nakręcono film Al Haram w reżyserii Henry’ego Barakata z udziałem znanych arabskich aktorów, między innymi Abdallaha Gheitha. Film był nominowany do nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1965 roku, a w 1984 magazyn „Al-Funun” uznał go za najlepszy film w historii egipskiej kinematografii.

Jusuf Idris (1927–1991) – egipski pisarz, autor sztuk teatralnych, opowiadań i powieści. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie w Kairze. Pracując jako lekarz, zetknął się z biedą, ludzkim cierpieniem i niesprawiedliwością społeczną, co stało się później jednym z głównych tematów jego twórczości. Zerwał z tradycyjnym wzorem arabskiej narracji, wplatając do niej dialekty i język ulicy, wprowadził też do swojej prozy nowy typ bohatera.

Przeczytaj fragment książki!

Tytuł: Grzech

Autor: Jusuf Idris

Przekład: Jacek Stępiński

Wydawca: Smak Słowa

Seria: Kontynenty

Oprawa: twarda

Liczba stron: 136

 Dokument bez tytułu