Grupy etniczne Senegalu (4): Diola

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Grupy etniczne Senegalu (4): Diola

Diola zajmują tereny między Gambią i Gwineę Bissau o dość burzliwej historii kolonialnej, za sprawą Francuzów, Portugalczyków i Anglików. Region, w którym mieszkają w Senegalu, jest nazywany Casamance.

Tożsamość Diola to język o tej samej nazwie, kultura nacechowana głębokim szacunkiem do przodków oraz poczucie wolności. Nigdy nie dopuszczali do obcej dominacji ani nie kolaborowali z handlarzami niewolników. Stanowią około 10 procent mieszkańców Senegalu.

Kierowali się zasadą, iż człowiek nie może być ani towarem, ani zmuszanym siłą do opuszczenia krewnych. Walczyli od zawsze z obcymi próbami dominacji wszelkiej maści, czy to ze strony Mandinka, czy też Francuzów, czy wreszcie rządów w Dakarze. Konflikt między Diola a administracją Senegalu wynika z uznanego prawa do różnorodności, kulturowej wolności i tożsamości. Od zawsze rzeki, wyspy były naturalnymi fortecami chroniącymi Diola przed inwazjami obcych. Inicjowali wcześniej powstania przeciwko przymusowemu wcieleniu do francuskich wojsk kolonialnych podczas obu wojen światowych. Bohaterka antykolonialna, królowa Aline Sitoe Diatta deportowana przez kolonialistów (do Timbuktu, gdzie zmarła w 1944 roku) jest żywym symbolem walki z jakąkolwiek formą okupacji.

Casamance zamieszkuje najwięcej senegalskich katolików, podczas gdy reszta kraju to prawie 90 procent muzułmanów. Diola szanują religię, historię i przyrodę. Obrzędowe ceremonie animistyczne odbywają się w świętych lasach, do których wchodzić można dopiero po inicjacji. Każda wioska ma takie miejsca, oddzielne dla obu płci. Rzadko modlą się do Atemit –Boga, najczęściej zwracają się do duchów – opiekunów (ziemi, wioski, przodków), które pośredniczą między Atemitem a ludźmi. Podczas tych ceremonii, maski i kostiumy tancerzy symbolizują właśnie te duchy. Ceremonia pogrzebowa Kanolen, to śpiewy i tańce na cześć zmarłego starca. Człowiek poddaje się tylko boskiej sprawiedliwości, dlatego odrzucają ideę podporządkowania drugiemu człowiekowi.

Żyją w strefi leśnej, gdzie uprawiają ryż. Sa także producentami wina palmowego. Dyskretni i dumni, doskonale znają swoje lasy. Najpopularniejszymi nazwiskami wśród Diola są: Diatta, Badji, Sagna, Goudiaby, Mané, Sané, Badiane, Bassene…

Mamadou

 Dokument bez tytułu