Grupa A: Nie będzie mocnych na Lwy Terangi

afryka.org Wiadomości Sport Grupa A: Nie będzie mocnych na Lwy Terangi

Dokładnie za dwa tygodnie początek 28 Pucharu Narodów Afryki. Od dziś przez kilka kolejnych dni przedstawię finalistów tej największej sportowej imprezy na Czarnym Lądzie, która w tym roku odbędzie się na dwóch stadionach Gabonu i i dwóch Gwinei Równikowej.

Zaczynam od grupy gospodarzy mistrzostw. „Nzalang Nacional”, bo taki przydomek ma jedenastka Gwinei Równikowej, zmierzy się w meczu otwarcia turnieju z Libią. Gdyby prowadził ich Henri Michel, który z powodu kłótni z działaczami na miesiąc przed turniejem zrezygnował z funkcji selekcjonera, to dawałbym im cień szansy na awans. Taki specjalista, jak francuski szkoleniowiec, który od lat pracuje na Czarnym Lądzie, wiedziałby jak dać radę sobie z rywalami. W końcu jednak zrezygnował z pracy i może to być przysłowiowy gwóźdź do trumny gospodarzy, którym i tak mało kto daje jakiekolwiek szanse.

Zresztą spośród szesnastu finalistów Gwinea Równikowa zajmuje najodleglejsze, bo dopiero 151 miejsce w rankingu FIFA. Debiutują w tak dużej imprezie, a w swoim składzie nie mają utytułowanych i doświadczonych zawodników. I nic nie dają ostrzeżenia od wieloletniego prezydenta kraju Teodoro Obianga, który już rok temu mówił, że interesuje go tylko wygrana.
Faworytem grupy A bez dwóch zdań jest Senegal z plejadą świetnych napastników. Z drugiego miejsca powinna wyjść Zambia.

GWINEA RÓWNIKOWA


Sukcesy:
debiutant w imprezie
Miejsce w rankingu FIFA: 151
Przydomek: Nzalang Nacional
Trener: Gilson Paulo (Brazylia)
Największe gwiazdy: Rodolfo Bodipo Diaz (Deportivo La Coruna), Juvenal Edjogo-Owono (Sabadell FC), Thierry Fidjeu (Konyaspor)
Ocena szans: sukcesy odnosiły kobiety, które raz zdobyły nawet mistrzostwo kontynentu. Z męską piłką nie jest tak dobrze. Wyjście z grupy byłoby olbrzymią niespodzianką. W zespole jest sporo naturalizowanych piłkarzy, ale to raczej nie pomoże w awansie.

SENEGAL


Sukcesy: wicemistrz Czarnego Lądu w 2002 roku. Udział w MŚ: ćwierćfinalista w 2002 roku,
Miejsce w rankingu FIFA: 44
Przydomek: Lwy Terangi
Trener: Amara Traore (Senegal)
Największe gwiazdy: Demba Ba (Newcastle), Moussa Sow (Lille), Papiss Cisse (Freiburg), Souleymane Diawara (Olympique Marsylia)
Ocena szans: zdecydowany faworyt grupy i jeden z głównych faworytów Pucharu Narodów. W eliminacjach okazali się lepsi od Kamerunu. Rywalom wbili szesnaście goli, a stracili tylko dwa. W Dakarze od lat czekają na pierwszy historyczny triumf w mistrzostwach Afryki. Być może uda się wreszcie teraz?

ZAMBIA


Sukcesy: wicemistrz Afryki w 1974 i 1994 roku. Trzecia lokata w PNA w latach 1982, 1990, 1996
Miejsce w rankingu FIFA: 79
Przydomek: Miedziane Pociski
Trener: Herve Renard (Francja)
Największe gwiazdy: Christopher Katongo (Henan Construction, Chiny), Clifford Mulenga (Bloemfontein Celtic), Rainford Kalaba (TP Mazembe)
Ocena szans: dwa lata temu francuski szkoleniowiec wprowadził ich do ćwierćfinału Pucharu Narodów. Teraz nie powinno być gorzej.

LIBIA

Sukcesy: wicemistrzostwo kontynentu w 1982 roku
Miejsce w rankingu FIFA: 63
Przydomek: Zieloni
Trener: Marcos Paqueta (Brazylia)
Największe gwiazdy: Djamal Mahmat (SC Braga), Ahmed Saad (Club Africain, Tunezja)
Ocena szans: zaskakująco dobrze grali w eliminacjach, a przecież z powodu wojny domowej nie mogli grać u siebie. Już sam awans jest wielkim sukcesem. Kto wie czy nie sprawią kolejnych niespodzianek?

MECZE W GRUPIE A
21 stycznia, Bata: Gwinea Równikowa – Libia (g. 19.30)
Bata: Senegal – Zambia (g. 22)
25 stycznia, Bata: Libia – Zambia (g. 17)
Bata, Gwinea Równikowa – Senegal (g.20)
29 stycznia, Malabo: Gwinea Równikowa – Zambia
Bata, Libia – Senegal

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu