Dokładnie za dwa tygodnie początek 28 Pucharu Narodów Afryki. Od dziś przez kilka kolejnych dni przedstawię finalistów tej największej sportowej imprezy na Czarnym Lądzie, która w tym roku odbędzie się na dwóch stadionach Gabonu i i dwóch Gwinei Równikowej.
Zaczynam od grupy gospodarzy mistrzostw. „Nzalang Nacional”, bo taki przydomek ma jedenastka Gwinei Równikowej, zmierzy się w meczu otwarcia turnieju z Libią. Gdyby prowadził ich Henri Michel, który z powodu kłótni z działaczami na miesiąc przed turniejem zrezygnował z funkcji selekcjonera, to dawałbym im cień szansy na awans. Taki specjalista, jak francuski szkoleniowiec, który od lat pracuje na Czarnym Lądzie, wiedziałby jak dać radę sobie z rywalami. W końcu jednak zrezygnował z pracy i może to być przysłowiowy gwóźdź do trumny gospodarzy, którym i tak mało kto daje jakiekolwiek szanse.
Zresztą spośród szesnastu finalistów Gwinea Równikowa zajmuje najodleglejsze, bo dopiero 151 miejsce w rankingu FIFA. Debiutują w tak dużej imprezie, a w swoim składzie nie mają utytułowanych i doświadczonych zawodników. I nic nie dają ostrzeżenia od wieloletniego prezydenta kraju Teodoro Obianga, który już rok temu mówił, że interesuje go tylko wygrana.
Faworytem grupy A bez dwóch zdań jest Senegal z plejadą świetnych napastników. Z drugiego miejsca powinna wyjść Zambia.
GWINEA RÓWNIKOWA
Sukcesy: debiutant w imprezie
Miejsce w rankingu FIFA: 151
Przydomek: Nzalang Nacional
Trener: Gilson Paulo (Brazylia)
Największe gwiazdy: Rodolfo Bodipo Diaz (Deportivo La Coruna), Juvenal Edjogo-Owono (Sabadell FC), Thierry Fidjeu (Konyaspor)
Ocena szans: sukcesy odnosiły kobiety, które raz zdobyły nawet mistrzostwo kontynentu. Z męską piłką nie jest tak dobrze. Wyjście z grupy byłoby olbrzymią niespodzianką. W zespole jest sporo naturalizowanych piłkarzy, ale to raczej nie pomoże w awansie.
SENEGAL
Sukcesy: wicemistrz Czarnego Lądu w 2002 roku. Udział w MŚ: ćwierćfinalista w 2002 roku,
Miejsce w rankingu FIFA: 44
Przydomek: Lwy Terangi
Trener: Amara Traore (Senegal)
Największe gwiazdy: Demba Ba (Newcastle), Moussa Sow (Lille), Papiss Cisse (Freiburg), Souleymane Diawara (Olympique Marsylia)
Ocena szans: zdecydowany faworyt grupy i jeden z głównych faworytów Pucharu Narodów. W eliminacjach okazali się lepsi od Kamerunu. Rywalom wbili szesnaście goli, a stracili tylko dwa. W Dakarze od lat czekają na pierwszy historyczny triumf w mistrzostwach Afryki. Być może uda się wreszcie teraz?
ZAMBIA
Sukcesy: wicemistrz Afryki w 1974 i 1994 roku. Trzecia lokata w PNA w latach 1982, 1990, 1996
Miejsce w rankingu FIFA: 79
Przydomek: Miedziane Pociski
Trener: Herve Renard (Francja)
Największe gwiazdy: Christopher Katongo (Henan Construction, Chiny), Clifford Mulenga (Bloemfontein Celtic), Rainford Kalaba (TP Mazembe)
Ocena szans: dwa lata temu francuski szkoleniowiec wprowadził ich do ćwierćfinału Pucharu Narodów. Teraz nie powinno być gorzej.
LIBIA
Sukcesy: wicemistrzostwo kontynentu w 1982 roku
Miejsce w rankingu FIFA: 63
Przydomek: Zieloni
Trener: Marcos Paqueta (Brazylia)
Największe gwiazdy: Djamal Mahmat (SC Braga), Ahmed Saad (Club Africain, Tunezja)
Ocena szans: zaskakująco dobrze grali w eliminacjach, a przecież z powodu wojny domowej nie mogli grać u siebie. Już sam awans jest wielkim sukcesem. Kto wie czy nie sprawią kolejnych niespodzianek?
MECZE W GRUPIE A
21 stycznia, Bata: Gwinea Równikowa – Libia (g. 19.30)
Bata: Senegal – Zambia (g. 22)
25 stycznia, Bata: Libia – Zambia (g. 17)
Bata, Gwinea Równikowa – Senegal (g.20)
29 stycznia, Malabo: Gwinea Równikowa – Zambia
Bata, Libia – Senegal
Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl