Gosc Niedzielny woli rozjasniac

afryka.org Bez kategorii Gosc Niedzielny woli rozjasniac

“Szkoda, że modlitwa nie rozjaśnia także skóry” – czytamy na ulotce “Małego Gościa Niedzielnego”, rozdawanej dzieciom w kościołach. Na obrazku widnieje czarnoskóre dziecko, jest też podpis: “Lampa bez modlitwy jest ciemna. Człowiek bez modlitwy też”. – To rasizm – oceniają socjologowie, a wydawnictwo mówi o “nieszczęsnym komentarzu”.

Redaktor naczelna wydawnictwa Gabriela Szulik przyznaje się do błędu. Mówi, że kontrowersyjna treść pojawiła się w wyniku przeoczenia. Stworzono ponad 40 rodzajów ulotek, a cytowana ulotka jest jedną z ponad 40 tysięcy egzemplarzy, które trafiły do rąk najmłodszych wiernych.
“Rasizm – to nie my”
– Nie mieliśmy żadnych złych intencji. W “Małym Gościu Niedzielnym” wielokrotnie dawaliśmy przykład, że myślenie rasistowskie jest nam dalekie – tłumaczy Szulik. – W niemal każdym numerze można znaleźć teksty o sytuacji w Afryce i o misjonarzach tam przebywających – dodaje.
Wydawnictwo mówi o “nieszczęsnym komentarzu” – Z pewnością nie podpisujemy się pod treściami rasistowskimi – dodaje redaktorka.
“Ciemny, znaczy głupi”
Innego zdania jest prof. Krzysztof Piątek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – To ewidentny przykład postawy rasistowskiej. Ciemny kolor skóry ma tu oznaczać, że mamy do czynienia z kimś głupim. To przykre – ocenia.
Socjolog dodaje, że niedopuszczalne jest wychowywanie dzieci przy wykorzystaniu podobnych treści. – To prosty sposób dotarcia do dziecka, lecz oparty na stereotypach w złym tego słowa znaczeniu. To także kodowanie rasistowskiej postawy u dziecka – dodaje Piątek.

 Dokument bez tytułu