Gorączka sobotniej nocy z… prezerwatywą

afryka.org Kultura Muzyka Gorączka sobotniej nocy z… prezerwatywą

Ulice Wysp Świętego Tomasza i Książęcej śpiewają nowy hit w języku Forro: “Bleguê Bleguê … A mi na mecê Bleguê, anda com bebê…”, który zawiera dwie proste, ale bardzo ważne rady: kiedy wychodzisz na zabawę, zawsze bierz ze sobą prezerwatywy, a jeśli uprawiasz seks, zawsze je zakładaj! Piosenkę śpiewają dorośli i dzieci, na okrągło grają ją stacje radiowe i nocne kluby na wyspach, na których żyje ponad 150 tysięcy ludzi.

Wszystko zaczęło się od zespołu Bulauê Linda Estrela, który zaczynał grać w spokojnej i prawie odciętej od świata rybackiej wiosce Messias Avles – jedyny kanał telewizji przestał odbierać tutaj ponad dwa lata temu, a Internet jeszcze nie dotarł „Jedyną rzeczą, jaką możesz tu robić po powrocie z połowów jest picie brandy z trzciny cukrowej i robienie dzieci” – przyznaje jeden z mieszkańców.

Jednak trzy lata temu, aby przerwać monotonię i dostarczyć mieszkańcom trochę rozrywki, przy pomocy wiejskich przywódców zorganizowano grupę muzyczną – właśnie Bulauê Linda Estrela. Udało im się stworzyć piosenkę, która wyszła poza wioskę i opanowała cały kraj, niosąc przy tym ważne przesłanie i pomagając zwiększyć świadomość metod zapobiegania zarażeniu HIV. Piosenka nie doczekała się jeszcze oficjalnego wydania na płycie, ale można ją już kupić w nielegalnych kopiach.

Słowa piosenki zostały zainspirowane wydarzeniem z życia jednego z muzyków, który zaprosił swoją żonę na tańce – odmówiła, ale zasugerowała, żeby wziął ze sobą paczkę prezerwatyw na wypadek, gdyby przytrafiła mu się okazja do uprawiania przygodnego seksu.

„Dyskusje o używaniu prezerwatyw to już nic nowego na Wyspach” – twierdzi jeden z pracowników organizacji wspierającej rozwój regionu. Jednak rozmowy z przeciętnymi mieszkańcami dowodzą, że śpiewanie piosenki niekoniecznie oznacza zrozumienia jej przesłania i stosowania się do zawartych w niej rad: „Bardzo lubię ten kawałek” – mówi 25-letnia Sabina Graca, przyznaje jednak, że nie ma pojęcia, co oznaczają słowa. „Używanie prezerwatyw obniża sprawność seksualną” – twierdzi natomiast 27-letni rybak, Niker Quarsema. „Mój mąż ma dwie żony, ale nigdy nie używa prezerwatyw, a gdy próbowałam go do tego przekonać, o mało mnie nie pobił” – opowiada 38-letnia Adezica Beatriz, członkini zespołu Bulauê Linda Estrela, jedna z wykonawczyń popularnej piosenki..

maru, IRIN

 Dokument bez tytułu