Goodluck Jonathan na prezydenta Nigerii

afryka.org Wiadomości Goodluck Jonathan na prezydenta Nigerii

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan wstępnie zdeklarował, że będzie ubiegał się o urząd najwyższej głowy państwa podczas zbliżających się wyborów w lutym 2011 roku. Jego rywalem prawdopodobnie zostanie Ibrahim Babangida – były przywódca wojskowy, który przejął władzę w państwie w wyniku zamachu stanu 27 sierpnia 1985, obalając gen. Muhammadu Buhari.

Warto wspomnieć, że Goodluck Jonathan był wiceprezydentem podczas sprawowania władzy przez Umaru Yar’Adua, przejął po nim urząd prezydenta, gdy ten zmarł w trakcie trwania kadencji.

Obecnie jego kandydatura budzi jednak niemałe kontrowersje. Przede wszystkim jest sprzeczna z deklaracją partii rządzącej People’s Democratic Party (PDP), która mówi o rotacji władzy prezydenckiej pomiędzy zdominowaną przez muzułmanów północną częścią kraju, a chrześcijańskim południem. Rotacja ta ma się odbywać co dwie kadencje. Jednak Jonathan pochodzi z delty Nigru znajdującej się w południowej części państwa a poprzedni prezydent Umaru Yar’Adua pochodził z północy, dlatego też zgodnie z umową podjętą przez PDP kolejny prezydent Nigerii powinien być także z północy.

Kandydat tłumacząc się w swoim oświadczeniu, napisanym na stronie Facebooka mówi, że decyzja ta została podjęta za zgodą sześciu regionów państwa, partii rządzącej, opozycji, związków zawodowych oraz przywódców religijnych.

Z drugiej strony kandydatura Jonathana spotkała się z ostrą krytyką między innymi Buby Galadima, potencjalnego rywala. Jego zdaniem nietrzymanie się postanowienia o jasnym podziale politycznym urzędu prezydenckiego jest nieuczciwe. Dlatego też, już z tego powodu najwyższą osobą w państwie nie może zostać kandydat, któremu nie można zaufać.

Aleksandra Czmiel

 Dokument bez tytułu