Głupota na profilu Centrum Adama Smitha

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Głupota na profilu Centrum Adama Smitha

“Ssaki odróżniają „wydalanie” od „rodzenia”. Małpy i świnie doskonale to pojmują. Tylko głupiec nie widzi różnicy między skurczami macicy a ciśnieniem w pęcherzu moczowym. Komentarz na pewno nie wyszedł spod pióra kobiety, panie mają tę wiedzę. Autor fantazjuje. Tylko co Afryka ma do tego?  Dlaczego tak poważana instytucja przyłącza się do skandalu? Tak bezczelnie!!!” – pisze Mamadou Diouf w liście otwartym do Centrum im. Adama Smitha w sprawie obraźliwego wpisu.

LIST OTWARTY W SPRAWIE WPISU NA FANPAGE’u CENTRUM IM. ADAMA SMITHA

„Chciałbym podzielić się z Państwem oburzeniem, które wezbrało we mnie po lekturze pewnego wpisu, który we wtorek rano pojawił się na oficjalnym profilu facebookowym Centrum im. Adama Smitha.” Taki mail dotarł do naszej fundacji. Nad podlinkowanym tekstem z portalu forsal.pl pt. “Nielegalne skręty wypierają z rynku legalne papierosy” pojawił się komentarz – Cykl: Podatki mają konsekwencje”. Politycy i urzędnicy jak plemię z afrykańskiego buszu, które nie kojarzyło faktu narodzenia się później dziecka z pójściem na stronę kobiety i mężczyzny. Znów zaskoczeni, że po podwyżkach podatku spadają wpływy budżetowe a rośnie przemyt.

Nauka mówi, że człowiek pochodzi z Afryki. Ten kontynent musiał opanować sztukę porodu, by ratować ludzkość. Tam doskonale wiedzą, jakie są oznaki zbliżającego się porodu. Gdyby było inaczej, nie byłoby wędrówki i zasiedlenie innych kontynentów?  Przecież z pustego nie tylko Salomon, ale i Bóg nie naleje. Gdyby autor miał więcej odwagi, znalazłby adekwatny przykład do głupoty, którą opisuje. Myślę, że takich przykładów jest wiele w historii Niemców, Francuzów, Rosjan, Senegalczyków i …Polaków. Na pewno są takie w nadwiślańskiej historii. Gdyby autor pofatygował się i grzebał w przedpokoju okresu tuż przed zaborami, przykładów miałby w bród. Głupota nie ma ojczyzny.

Jak jest pojmowana godność człowieka u niektórych piszących? Dlaczego niektórzy w Polsce, tak chorobliwie traktują Afrykę, szczególnie tę subsaharyjską z taką nieuzasadnioną pogardą? Bieda nie jest chyba tego powodem? Czy pisząca osoba z bogatej Skandynawii, bogatych Niemiec, bogatej Japonii może sobie, mówiąc o złych praktykach w swoim kraju, odnosić się w swoim wstępie do chociażby „polskiego plemienia,  które nie kojarzyło faktu narodzenia się później dziecka z pójściem na stronę kobiety i mężczyzny”. Jestem przekonany, że to absolutnie niemożliwe, aby podobne słowa pojawiły się na stronie podobnej do profilu Centrum im. Adama Smitha na fb w tamtych krajach.

W życiu, porównujemy bezsensowne działania do podobnych postępowań pod różnymi szerokościami geograficznymi. Ale dlaczego tworzyć urojoną teorię o Afrykanach, skoro słowo „przykład” kojarzy się z faktami? Wymyślać bezsens by tłumaczyć realny bezsens? Po co to komu? Tak może postępować ktoś, kto bierze czytelników za idiotów.

„Plemię z afrykańskiego buszu, które nie kojarzy faktu narodzenia się później dziecka z pójściem na stronę kobiety i mężczyzny”. Czy kontynent, na którym przeciętna rodzina jest bardzo liczna może nie wiedzieć co to poród?

Czemu autor wpisu złośliwie serwuje tak obrzydliwe kłamstwa? Czy szuka skuteczności w argumentacji? Czy ten przykład bardziej przemówi do Kowalskiego? Czemu do cholery takie instrumentalne traktowanie? Tak durna teoria może przekonać jedynie tak zwany „bambomental”.

Pan Jakub, przesyłając nam link, słusznie zadał w mailu pytanie: „zastanawiam się w jaki sposób taki skrajnie rasistowski komentarz może pisać tak szanowana instytucja?”

Ssaki odróżniają „wydalanie” od „rodzenia”. Małpy i świnie doskonale to pojmują. Tylko głupiec nie widzi różnicy między skurczami macicy a ciśnieniem w pęcherzu moczowym. Komentarz na pewno nie wyszedł spod pióra kobiety, panie mają tę wiedzę. Autor fantazjuje. Tylko co Afryka ma do tego?  Dlaczego tak poważana instytucja przyłącza się do skandalu? Tak bezczelnie!!!

Apeluję do Centrum im. Adama Smitha o usunięcie tego wpisu i większą dbałość o merytoryczną zawartość tekstów. Ten wpis obraża nie tylko Afrykanów. Obraża też Polaków, którzy myślą inaczej niż autor wpisu z fanpage’u Centrum im. Adama Smitha. Proszę też o odpowiedź na pytanie, czy wpis jest oficjalnym stanowiskiem centrum, oraz osób z nią związanych, tak zarządzających, jak i znajdujących się w radzie Centrum. Wśród tych ostatnich są m.in. dominikanin Maciej Zięba, prof. Wojciech Roszkowski i prof. Andrzej Blikle.

Mamadou Diouf, Fundacja „Afryka Inaczej”

 Dokument bez tytułu