Globaltica 2012: Talilema

afryka.org Kultura Muzyka Globaltica 2012: Talilema

Duet TALILEMA jest rezultatem muzycznego spotkania pomiędzy dwiema ikonami malgaskiej sceny. Talike Gelé i Clement Randrianantoandro (znany jako Kilema) po raz pierwszy spotkali się na studiach, na Uniwersytecie Ankatso w stolicy Madagaskaru – Antananarywie, jednak wtedy nie przypuszczali jeszcze, że stworzą wspólny zespół. Pomimo znajomości i podobnych upodobań muzycznych, każde z nich kroczyło zupełnie inną ścieżką artystyczną.

Talike Gelé już w wieku 13 lat inspirowała się tradycyjnymi pieśniami śpiewaków Sairy (ludowych pieśniarzy, którzy podobnie jak grioci w Afryce Zachodniej, przekazywali dzieje swego ludu z pokolenia na pokolenie). Bazując na ich tradycji tworzyła własne piosenki i wykonywała je wspólnie z założonym przez siebie zespołem. Poszukując kolejnych inspiracji, a także własnej tożsamości występowała na weselach, pogrzebach i innych tradycyjnych ceremoniach, przemierzając całą południową część wyspy.

W 1993 roku wyemigrowała do Belgii, gdzie założyła żeńskie trio a capella: Ny Ajaja. Dwa lata później grupa zmieniła nazwę na Tiharea i przeobraziła się w polifoniczny zespół specjalizujący się w technikach wokalnych Madagaskaru. Grupa koncertowała na całym świecie, wielokrotnie zdobywając najwyższe nagrody na różnego rodzaju konkursach.

Talike jest bardzo aktywną artystką i udziela się w wielu międzynarodowych projektach.

Kilema, w przeciwieństwie do Talike pochodzącej z południa, urodził się na północy wyspy – ta część Madagaskaru różni się znacznie od pozostałych części pomimo wspólnej kultury. Młody Clement dorastał otoczony muzyką swojego kraju. Sam budował różnego rodzaju instrumenty i sam uczył się na nich grać. Jego ojciec sprzeciwiał się temu, uważając, że nie jest to zajęcie, które może mu w przyszłości zapewnić spokojne życie. Wszystko zmieniło się jednak, gdy Kilema zaczął, wraz z zespołem Blue Cadence występować regularnie w Hotelu Hilton w Antananarywie. Był to profesjonalny kontrakt, który pozwolił mu rozwijać się. Kilema wyjechał z Madagaskaru w 1993 roku do Paryża, gdzie dołączył do legendarnej już grupy Justin Vali Trio, z którą nagrał płytę dla Real World – wytwórni Petera Gabriela. Z zespołem zjeździł praktycznie cały świat. Po latach rozstał się z grupą i rozwinął swoją solową działalność, której efekty można było usłyszeć na ubiegłorocznej Globaltice.

TALILEMA jako duet powstał dwa lata temu, po kolejnym, dość przypadkowym spotkaniu obojga muzyków. Wtedy postanowili połączyć swoje siły, talent i umiejętności aby móc prezentować różnorodność muzyczną wyspy, z której pochodzą. Kilema jest multiinstrumentalistą – gra na takich tradycyjnych malgaskich instrumentach jak: marovany, valiha, kabosy, belamaky czy katsà. Talike dla odmiany jest tancerką, perkusjonistką, ale przede wszystkim wokalistką, prezentującą szeroki wachlarz tradycyjnych stylów i technik wokalnych: ganaoke (dźwięki drzew), drimotse (śpiew gardłowy), dabo-tratra (śpiew z wykorzystaniem klatki piersiowej jako instrumentu perkusyjnego).

Ich muzyka jest niezwykle szczera, choć czasem dość prosta w przekazie, ale jej energia i radość poruszy każdego słuchacza.

Warto także wspomnieć, że Kilema, w podziękowaniu za owacyjne przyjęcie jego muzyki na ubiegłorocznej Globaltice, przygotował specjalne warsztaty muzyczne dla dzieci i wszystkich zainteresowanych. Szczegóły wkrótce!

Talilema zagra na festiwalu Globaltica w Gdyni, w dniach 24-29 lipca. Więcej informacji o festiwalu na stronie www.globaltica.pl!

 Dokument bez tytułu