Globaltica 2012: Krar Collective

afryka.org Kultura Muzyka Globaltica 2012: Krar Collective

Grupa KRAR COLLECTIVE, prowadzona przez Temesgena Zeleke, ucznia etiopskiej legendy wibrafonu jakim jest Mulatu Astatku, wykonuje współczesną muzykę zakorzenioną jednak głęboko w etiopskiej tradycji, której jednym ze znaczących elementów jest hipnotyczny rytm. Sześciostrunowa lira krar, związana z tradycją minstreli azmari w rękach Zeleke staje się antyczną gitarą rockową. Krar to tradycyjna lira z Etiopii – instrument, który znany był na tych terenach już w czasach biblijnych. Przy akompaniamencie ascetycznych bębnów, na których gra Robel „Grum” Taye i z wykorzystaniem niezwykłego głosu wokalistki Genet Assefa, brzmienie Krar Collective nabiera zaskakującego kształtu rozbudowanego zespołu. W ich wykonaniu delikatne ballady jak i przepełnione energią melodie taneczne oczarowują i zadziwiają słuchacza.

Temesgen Zeleke zakochał się w brzmieniu liry krar już we wczesnym dzieciństwie – wtedy to usłyszał ją po raz pierwszy. Z pomocą swego przyjaciela zbudował prymitywny instrument i zaczął się uczyć na nim grać. Przez kolejne lata zbudował jeszcze pięć takich lir, ponieważ jego matka za każdym razem niszczyła je nalegając żeby skupił się na nauce w szkole, a nie na muzyce. Temesgen był jednak nieustępliwy. Zaczął pracować w warsztacie samochodowym jako mechanik, a jednocześnie wieczorami grywał w klubach wraz ze swoim zespołem. Wtedy zaczął współpracować z Mulatu Astatke – wibrafonistą jazzowym, który nauczył go jak łączyć tradycję z nowoczesnością. Występował z nim wielokrotnie na scenie, a także nagrał wspólną płytę z jego grupą The Heliocentrics.

W tym samym okresie Temesgen poznał Robela „Grum” Taye – eksperta od etiopskiej tradycji. Robel przez wiele lat był perkusjonistą Teatru Narodowego w Addis Abebie. Współpracował także z wieloma zespołami folkowymi.

Wokalistką grupy jest obdarzona wyjątkowym głosem Genet Assefa. Genet podobnie jak Temesgen swoje pierwsze spotkania z muzykowaniem rozpoczęła w dzieciństwie – śpiewała w Etiopskim Kościele Ortodoksyjnym, gdzie szybko zauważono jej talent. Rodzice Genet nie chcieli jednak, aby została profesjonalnym muzykiem. Było to wbrew jej ambicjom, więc jako nastolatka uciekła z domu, aby mogła realizować swoje artystyczne i zawodowe plany. Sytuacja w rodzinnym kraju i polityczne kłopoty w jakie popadł jej ojciec (lokalny działacz polityczny) wyemigrowała do Londynu, gdzie dołączyła do grupy KRAR COLLECTIVE.

W roku 2011 grupa występowała na prestiżowych targach muzycznych Womex w Kopenhadze. Następstwem tego była trasa koncertowa po takich krajach jak Indie, Finlandia, Szwajcaria czy Kanada. Ich pierwsza płyta ukaże się we wrześniu bieżącego roku nakładem brytyjskiej firmy Riverboat.

Krar Collective nagrał także etiopską wersję utworu Lily AllenLDN na płytę “London Calling” będącą kompilacją kowerów brytyjskich przebojów. Zespół będzie reprezentował także Etiopię podczas licznych imprez kulturalnych towarzyszących londyńskiej olimpiadzie (wśród innych artystów znaleźli się tak uznani wykonawcy jaki: Angelique Kidjo, Baaba Maal, Hugh Masekela, Justin Adams, Seckou Keita czy Staff Benda Bilili). Z tej okazji wystąpią w Londynie ze specjalnym nowym projektem – Horn of Hope (Róg Nadziei) wspólnie z wokalistami z Erytrei, Somalii i Dżibuti.

Krar Collective zagra na festiwalu Globaltica w Gdyni, w dniach 24-29 lipca. Więcej informacji o festiwalu na stronie www.globaltica.pl!

 Dokument bez tytułu