Globaltica 2012: Blindnote

afryka.org Kultura Muzyka Globaltica 2012: Blindnote

Członkowie Blindnote to czołowi artyści sceny muzyki world, specjalizujący się w grze na tradycyjnych instrumentach. Blindnote to tym samym dźwiękowy eklektyzm totalny – na koncercie usłyszymy oud – lutnię arabską o przepięknym brzmieniu, na której grać będzie Karim Baggili – Belg o jugosłowiańskich korzeniach, afrykańską lutnię hoddu – tradycyjny instrument Afryki Zachodniej z dwustuwiekową historią, na której gra fenomenalny senegalski muzyk, Malick Pathè Sow.

Usłyszymy też stary instrument duduk – rodzaj oboju, który określany jest mianem „duszy Armenii”, na którym zagra Vardan Hovanissian – armeński mistrz tego instrumentu. W składzie Blindnote jest także pochodzący z Turcji Emre Gültekin, grający na różnych odmianach saz – czyli tureckiej lutni długoszyjkowej. Muzyk ma na swoim koncie współpracę m. in. z Goranem Bregovicem i jest jednym z najbardziej uznanych przedstawicieli muzyki tradycyjnej w swoim kraju. Na całej gamie instrumentów perkusyjnych z Ameryki Południowej (pandeiro, quatro, bombo, maracas, bongo) akompaniuje im Oswaldo Hernandez – meksykański perkusjonista z dwudziestoletnim doświadczeniem muzycznym. Wspomaga on Talikę Gelle – wokalistkę z Madagaskaru, która specjalizuje się w śpiewie polifonicznym w języku Antandroy, używanym przez malgaską grupę etniczną o tej samej nazwie.

Przez część koncertu zarówno muzycy, jak i publiczność pogrążeni będą w całkowitych ciemnościach. Tradycyjne dźwięki z Senegalu, Turcji, Armenii, Meksyku czy Madagaskaru zlewają się w muzyczną ucztę bez udziału światła. Koncert Blindnote jest kulturoznawczą wyprawą po odległych lądach, gdzie wspólnie brzmią dźwięki z Ameryki Południowej, Afryki, Bliskiego Wschodu i Europy. Takie koncerty umożliwiają zintensyfikowanie doznań płynących z obcowania z czystym pięknem muzyki. Innym wymiarem takiej niecodziennej formy występu jest charytatywny charakter działalności grupy Blindnote. Artyści wspierają europejską organizację Light for the World (pol. Światło dla świata), zajmującą się poprawą warunków życia osób niewidzących i niedowidzących oraz dotkniętych innymi niepełnosprawnościami w krajach rozwijających się, głównie w Afryce.

Blindnote zagra na festiwalu Globaltica w Gdyni, w dniach 24-29 lipca. Więcej informacji o festiwalu na stronie www.globaltica.pl!

 Dokument bez tytułu