Ghana: Będzie druga tura

afryka.org Wiadomości Ghana: Będzie druga tura

Przewodniczący Ghańskiej Komisji Wyborczej ogłosił wyniki wyborów. Obu kandydatów na prezydenta Ghany czeka druga tura, która odbędzie się 28 grudnia br.

Wyborcza dogrywka jest konieczna, bo wszyscy z kandydatów zdobyli mniej niż 50 procent głosów. Najwięcej ma ich Nana Akufo-Addo, kandydat rządzącej National Patriotic Party (NPP), 49,13 procent. Drugi w kolejce jest John Atta Mills z opozycyjnego National Democratic Congress (NDC), z 47,92 procent. Pozostałych sześciu kandydatów zdobyło niewielki procent poparcia. W drugiej turze o fotel prezydenta będą rywalizować Akufo-Addo i Mills.

Ghańczycy, którzy oddali swój głos na NDC, twierdzą, że NPP nie dbała o interesy zwykłych obywateli. NPP przegrała, bo w warunkach kryzysu żywnościowego i finansowego, ekipa odchodzącego prezydenta Johna Kufuora nie potrafiła zatrzymać wzrostu cen, co przełożyło się na zawartość portfela zwykłych obywateli. Jednak poza czynnikami ekonomicznymi są też czynniki etniczne. Region Volta zamieszkany przez lud Ewe głosował za Millsem. Podobnie wiele okręgów wyborczych na północy, gdzie żyje szereg różnych ludów. Z kolei za Akufo-Addo opowiedział się region Ashanti, zamieszkany przez lud Aszantów, jeden z najbardziej wpływowych w dziejach Ghany.

W przypadku wyborów do parlamentu większościowa dotąd NPP najprawdopodobniej będzie musiała ustąpić miejsca NDC. Partia, do której należy Akufo-Addo nie może już raczej marzyć o dominacji w parlamentarnych ławach.

Według oficjalnych danych bardzo wysoka była frekwencja wyborcza. Do urn poszło 69,52 procent spośród ponad 12 milionów osób uprawnionych do głosowania. Wybory zostały uznane przez międzynarodowych obserwatorów za przeprowadzone prawidłowo.

Teraz wypada czekać na drugą turę i trzymać kciuki za Ghanę.

lumi

 Dokument bez tytułu