Ghana 2008: Wiewiórki z Beninu

afryka.org Wiadomości Sport Ghana 2008: Wiewiórki z Beninu

Jak na przydomek afrykańskiego zespołu nazwa „Wiewiórki” brzmi mało groźnie. Być może przez to wiele drużyn lekceważy benińskich piłkarzy, po czym bardzo tego żałuje. Świetnym przykładem takiej postawy są eliminacje do Pucharu Narodów Afryki w Ghanie , gdzie niedoceniane Wiewiórki pozostawiły za burtą finalistę ostatnich Mistrzostw Świata reprezentacje Togo i awansowały po raz drugi w historii do najważniejszej imprezy piłkarskiej na kontynencie afrykańskim.

Historia

Piłkarska reprezentacja Beninu swój pierwszy mecz rozegrała 8 listopada 1959 roku. Wówczas grała jako reprezentacja Dahomeju (wcześniejsza nazwa Beninu). Rywalem w pierwszym meczu był wschodni sąsiad, Nigeria. Spotkanie to było rozegrane w ramach Nkrumah Cup. Wiewiórki uległy na własnym stadionie Super Orłom 0-1. W rewanżu 28 listopada zostali rozbici aż 1-10. Do dzisiejszego dnia , jest to ich najwyższa przegrana w historii. W 1975 roku Dahomej zmienił nazwę na Benin. Do tego roku reprezentacja Dahomeju odbyła 40 spotkań. Ostatni mecz rozegrała u siebie z Danią , wygrywając 2-0.

Piłkarze z Beninu nigdy nie zagrali na Mistrzostwach Świata , chociaż cztery razy próbowali sie do nich dostać. Ich największym sukcesem okazał się historyczny awans do Pucharu Narodów Afryki w Tunezji. Na imprezie byli jednak dostarczycielem punktów i po 3 porażkach pożegnali sie z zawodami.

Dużo większe sukcesy na swoim koncie ma młodzieżowa reprezentacja Beninu. W zorganizowanych w 2005 roku Młodzieżowych Mistrzostwach Afryki zajęłą 3. miejsce pokonując Maroko i tym samym awansowała do Młodzieżowych Mistrzostwa Świata w Holandii. Po dwóch remisach i porażce Benin zajął 3. miejsce w grupie odpadając tym samym z turnieju. Większość piłkarzy z tamtych lat gra w dzisiejszej seniorskiej reprezentacji i to głównie na nich opiera sie gra Beninu.

Kadra

Niemiecki trener Reinhard Fabisch powoli zaczyna budować bardzo ciekawą reprezentację. Może jeszcze nie teraz , ale już niedługo Benin będzie czołowym średniakiem w Afryce. Mieszanka młodości z doświadczeniem może przynieść bardzo dobre wyniki. Spośród młodzieży można wskazać takich piłkarzy jak: Damien Koffi Chrysostome , Florent Raimy i Mathieu Adeniyi w defensywie , Stéphane Sessegnon , Romuald Boco i Anicet Adjamossi w pomocy , Razak Omotoyossi oraz Gariga Abou Maiga na szpicy. To wszystko uzupełniają doświadczeni: Rachad Chitou , Moussa Latoundji (strzelił jedyną , a zarazem historyczną bramkę na Pucharze Narodów Afryki w Tunezji cztery lata temu) , Oumar Tchomogo , Rodrigue Akpakoun oraz najbardziej doświadczony 37-letni Alain Gaspoz.

Gaspoz to najbarwniejsza postać w całej reprezentacji. Urodził się w Szwajcarii i posiada dwa obywatelstwa. Zdecydował sie jednak na grę dla Beninu, z którego pochodzi jego matka. Od początku swojej klubowej kariery gra w lidze szwajcarskiej . Zaczynał w sezonie 89/90 w trzecioligowym FC Fribourg. Następnie grał w ES Malley , FC St. Gallen , FC Winterthur , FC Sion , FC Lugano , FC Zürich , Servette Geneve , FC Aarau , a obecnie gra w piątoligowym FC Bagnes. Jeśli trener zabierze go do Ghany będzie najprawdopodobniej najstarszym piłkarzem na tym turnieju.

Droga do GHANY 2008

Eliminacje:
Togo – Benin 2:1
Benin – Sierra Leone 2:0
Mali – Benin 1:1
Benin – Mali 0:0
Benin – Togo 4:1
Sierra Leone – Benin 0:2

1.Mali 6 12pkt 10-1
2.Benin 6 11pkt 10-4
3.Togo 6 9pkt 7-9
4.Sierra Leone 6 1pkt 1-14

Towarzysko:
Benin – Zjednoczone Emiraty Arabskie 1:0
Ghana – Benin 4:2

Prognoza na Puchar Narodów Afryki

Patrząc na ranking można śmiało stwierdzić, że 2007 rok jest najlepszym w historii benińskiego futbolu. W sierpniu Benin odnotował rekordowe 79. miejsce w rankingu FIFA. Obecnie zajmuje 97. miejsce na świecie i 25. w Afryce. Ale to są tylko liczby i mimo tego, że Wiewiórki spisują sie w tym roku bardzo dobrze, są w gronie outsiderów Pucharu w Ghanie. Po prostu pech. Trafili do grupy śmierci (Nigeria , WKS , Mali) , ale absolutnie nie powinniśmy przekreślać ich szans. Pokazali już w tym roku że potrafią grać z najlepszymi i strzelać im bramki.

Kristofer

 Dokument bez tytułu