Gentleman w Ostródzie

afryka.org Kultura Muzyka Gentleman w Ostródzie

Świeżo po wydaniu znakomitego albumu „MTV Unplugged” i na 15-lecie festiwalu ten wyjątkowy niemiecki wokalista wraz ze swoim zespołem po raz pierwszy zagości w Ostródzie. Najbardziej znanemu europejskiemu artyście reggae towarzyszyć będzie jego zespół The Evolution. Gentleman wystąpi na Red Stage 8 sierpnia.

“Naprawdę nazywam się Otto Tilmann i nie gram żadnych ról. Mam w sobie pasję do muzyki oraz wieczny głód i potrzebę samorozwoju” – tak powiedział o sobie w wywiadzie dla United Reggae. Gentleman urodził się w 1974 roku w niemieckim mieście Osnabrück. Po raz pierwszy zetknął się z muzyką roots reggae w wieku 13 lat. Już jako 17-latek pierwszy raz wyjechał na Karaiby. Tam po raz pierwszy stanął przed mikrofonem. Jamajka stała się jego drugą ojczyzną, co można było zobaczyć w wyświetlanym w polskich kinach dokumencie „Journey to Jah”. Śpiewa przeważnie po angielsku bądź w jamajskim dialekcie patois. Opowiada o nadziei, miłości, pokoju, jedności i przynależności. Przypomina by być wdzięcznym za dar życia.

W 1993 roku sound system Silly Walks Movement zaproponował Gentlemanowi wspólną trasę. Przez pięć lat zwiedzili całe Niemcy i sąsiadujące kraje. W czasie tych podróży Gentleman nawiązał wiele znajomości, a w 1998 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Four Music.

Debiutancki album „Trodin On” ukazał się w 1999 roku. Sława Gentlemana rosła w szybkim tempie. Postanowił związać się z The Far East Band. Sesja nagraniowa do kolejnej płyty „Journey to Jah” miała miejsce na Jamajce. „Dem Gone”, „Leave us Alone” czy „Runaway” – ten pełen pięknych piosenek album stał się klasykiem światowego reggae.

W 2003 roku Gentleman otrzymał nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego dla najlepszego artysty HipHop/Soul/R’n’B/Reggae,  a czytelnicy pisma „Riddim” uznali go najlepszym w kategoriach ‘Niemiecki Artysta’ i ‘Najlepszy Koncert’.

Rok 2004 to płyta zatytułowana „Confidence”, która wspięła się na szczyt notowania w Niemczech. ,,Another Intensity” zmierzał ku spokojniejszym brzmieniom. Na „Diverstity” zaprosił do współpracy Cassandrę Steen, Tanyę Stephens czy Sugar Minotta. Obok charakterystycznych dla niego dźwięków reggae i dancehall, pojawił się tam soul i R&B.

“Rozwijam się z postępem czasu. Nie chcę robić w kółko tego samego. Muzyka korzeni to moja pierwsza i najpewniej ostatnia miłość, ale nie lubię kategorii w muzyce. Roots reggae jest jednak zawsze w centrum uwagi”.

30 kwietnia w Poznaniu będzie miał swoją premierę Symphonical – projekt Gentlemana z poznańską orkiestrą kameralną i chórem chłopięcym, gdzie ponad 40 muzyków wykona najbardziej znane utwory Gentlemana w wersji orkiestrowej.

W ub. roku znakomite recenzje na całym świecie zdobył pierwszy w historii  cyklu „MTV Unplugged” album reggae, gdzie Gentlemanowi towarzyszy potężna ekipa muzyków oraz plejada znakomitych gości od Shaggy’ego po Ky-mani Marley’a.

Największy światowy portal Reggaeville.com napisał o tej płycie: „Gentleman udowodnił tutaj, że ma jeszcze jedną siłę. Nie tylko tchnął zupełnie nowe życie w swoje piosenki, ale również wyznaczył nową drogę rozumienia reggae, docierając z nim do innej publiczności i kolejnych środowisk.”

Gentleman od lat przyjeżdża do Polski, mając na swym koncie występy na wszystkich największych imprezach w kraju. Cieszy się u nas popularnością nieporównywalną z żadnym innym europejskim artystą reggae.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 8.08.2015.

Ostróda Reggae Festival

15 edycja, 6-9 sierpnia, Ostróda

Bilety: www.ostrodareggae.com/bilety

 Dokument bez tytułu