Generał sklada broń

afryka.org Wiadomości Generał sklada broń

Generał Laurent Nkunda zgodził się na złożenie broni, a tym samym na zakończenie walk we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK).

Działania rebeliantów Nkundy zmusiły do ucieczki tysiące ludzi. Teraz uchodźcy z terenów ogarniętych rebelią będą mogli wrócić do swoich domów. Dzięki porozumieniu milicja zbuntowanego generała zostanie wcielona do armii narodowej DRK do 21 stycznia br. Integracja żołnierzy Nkundy nastąpi w regionie Północne Kivu. Powstaną tam 4 brygady złożone z ponad 1500 buntowników, które wspomogą rząd w Kinszasie w realizacji procesu pokojowego w tym niespokojnym rejonie Afryki.

Sam Nkunda otrzyma azyl w innym kraju. Generał ten służył w armii DRK, ale po zakończeniu wojny domowej wszczął własną rebelię.

Zaprzestanie walk we wschodniej części DRK stwarza szansę na umocnienie kruchego pokoju, którego jedną z najważniejszych zdobyczy były pierwsze od 40 lat demokratyczne wybory prezydenckie. Podpisując porozumienie z generałem, Joseph Kabila, obecny prezydent DRK, realizuje jedną ze swoich najważniejszych obietnic przedwyborczych – przywrócenie pokoju na wschodzie rządzonego przez siebie państwa.

(ps)

 Dokument bez tytułu