Gdzie jest Doktor Khumalo? W filmie i… na boisku!

afryka.org Wiadomości Sport Gdzie jest Doktor Khumalo? W filmie i… na boisku!

Ostatnio zastanawiałem się co porabia Doktor Khumalo. Legendarny piłkarz z Południa Afryki ma się dobrze. Grywa nawet w filmach!

Od tego piłkarza zaczęło się moje zainteresowanie piłką w Republice Południowej Afryki. Intrygujący przydomek oraz wielkie piłkarskie umiejętności. Doktor Khumalo.

Reprezentacja RPA po okresie wykluczenia przez apartheid w latach 90-tych triumfalnie wróciła na afrykańskie boiska zdobywając mistrzostwo kontynentu. Dopingowana przez Nelsona Mandelę ekipa Bafana Bafana w drodze po złoto ograła m.in. Kamerun, Ghanę, Algierię i Tunezję. Jednym z liderów drużyny narodowej był wtedy właśnie Theophilus Doctorson Khumalo. Syn słynnego piłkarza, który został zamordowany przez gangsterów, sam został wielkim zawodnikiem. Zawsze wierny jednemu południowoafrykańskiemu klubowi – Kaizer Chiefs (poza epizodami zagranicznymi w Argentynie i Stanach Zjednoczonych). W reprezentacji zagrał pól setki meczów, strzelił dziewięć goli, w tym kilka niezapomnianych. To on miał asystę i gola w niezapomnianym pojedynku z Brazylią w Pucharze Nelsona Mandeli w 1996 roku.

W 2004 roku tysiące mieszkańców RPA wzięło udział w wielkim telewizyjnym plebiscycie. wybierali setkę najznamienitszych obywateli w historii swego kraju. Wygrał rzecz jasna Nelson Mandela, była cała masa polityków, aktorów, artystów. Na 62 miejscu w znakomitym towarzystwie wybrany został Doktor Khumalo.

Khumalo karierę sportową zakończył w 2004 roku. Co porabia obecnie? Jest trenerem młodzieży w słynnym klubie Kaizer Chiefs. Ale to nie wszystko. Odnalazłem go …w filmie.

Zagrał gościnnie w bardzo ciekawym dramacie południowoafrykańskim “THEMBA”. Chłopak zwany nadzieją”. Gra siebie samego jako trenera reprezentacji do lat 21. Film opowiada o chłopcu, który na swojej drodze napotyka same przeszkody – ogromna bieda, przemoc, HIV, ale uparcie, pełem nadziei, dąży do celu, by w końcu zagrać w reprezentacji RPA.

Żeby nie było tak d0obrze, Khumalo ma też w ostatnich latach spore problemy z prawem. Południowoafrykańska prasa co jakiś czas donosi o trwającym procesie przeciwko byłemu piłkarzowi, który oskarżany jest o spowodowanie wypadku samochodowego przez szybką i nieostrożną jazdę. Samochód Doktora Khumalo uderzył na obrzeżach Soweto w taxi, raniąc cztery osoby…

Piotr Płatek,
afrykamistrz.blogspot.com

 Dokument bez tytułu