Gabon obraził się na Francję

afryka.org Wiadomości Gabon obraził się na Francję

Wszystko wskazuje na to, że Gabon, który był dotąd jednym z najbliższych sojuszników Francji w Afryce i filarem systemu „Francafrique”, może zrezygnować z przyjaźni z Paryżem. Jest to odpowiedź gabońskich władz na deportację dwóch Gabończyków znad Sekwany.

Teraz prezydent Gabonu, Omar Bongo, zapowiedział, że rozważy wyrzucenie wszystkich Francuzów, którzy nie mają odpowiednich dokumentów potwierdzających status rezydenta. Jest to reakcja na ostatnią deportację dwójki Gabończyków. Zostali odesłani z Francji do Gabonu z powodu wygaśnięcia ważności ich wiz.

Sprawy na linii Libreville-Paryż mają się źle. Francuska placówka dyplomatyczna w Gabonie coraz częściej odmawia przyznania wiz obywatelom tego kraju. Pogorszenie wzajemnych relacji nastąpiło wraz z wyborem nowego prezydenta Francji, Nicolasa Sarkozy'ego, który zapowiedział weryfikację dotychczasowej polityki Paryża w Afryce.

Gabon, który ma bogate złoża ropy naftowej znajdował się dotychczas w centrum zainteresowania Francji. Obecnie związek ten ulega rozkładowi, zaś zaostrzenie kursu wobec imigrantów nad Sekwaną, tylko ten układ osłabia.

(ostro)

 Dokument bez tytułu